همايش ملی ايران كوانتوم

شماره :
46902
آخرین به روزرسانی :
یکشنبه 1402/11/29 ساعت 11:37
دسته بندی

همايش ملی ايران كوانتوم

یکی از فناوری­های مهم و نوظهور که به ادعای دانشمندان منشأ تحولات فناورانه و یکی از ارکان انقلاب صنعتي آينده است، حوزه فناوری­های کوانتومی است و به همین­ دلیل بسياري از كشورها اقدام به توانمندسازي خود در این فناوري نموده‌اند. تحقیقات گسترده و سرمایه­ گذاری­های زیاد صورت گرفته در حوزه فناوری کوانتوم نشان دهنده اهمیت و گرایش جهانی به این موضوع است. با تغییر گفتمان فناوری­ها از رویکرد کلاسیک به کوانتوم در سالهای آتی، برای هر کشوری که بخواهد حرفی برای گفتن در دنیای صنعتی آینده داشته باشد و وابسته کشورهای پیشرو در فناوری­های کوانتومی نباشد ضروری است که به توسعه فناوری­ های کوانتومی اهتمام ورزد.

در حوزه فاوا رایانه­ های کوانتومی به دلیل قدرت پردازش بسیار بالا، قادر خواهند بود معضل پردازش داده ­های عظیم را حل کنند و به همین دلیل لازمه ارتباطات نسل­های بعدی محسوب می­شوند. علاوه بر این رایانه­ های کوانتومی کاربردهای گسترده­ای در حوزه­ های مختلف مانند صنایع دفاعی، صنایع شیمیایی و دارویی، حوزه­ های مالی، انرژی، سلامت و درمان و تحقیقات علمی خواهند داشت. از طرف دیگر مقابله با تهدید رایانه ­های کوانتومی مستلزم تجهیز زیرساخت­های حساس ارتباطی کشور به سیستم­های ارتباطات و رمزنگاری کوانتومی تا چند سال آینده است.

خوشبختانه مراکز و ارگان­های مختلف کشور در سالهای گذشته به اهمیت فناوری­های کوانتومی پی برده و مطالعات راهبردی و کاربردی متعددی در این حوزه را انجام داده­اند.

همایش ایران کوانتوم که در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۴۰۲ در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار می­شود، قصد دارد ضمن بررسی روند جهانی توسعه فناوری­های کوانتومی به معرفی ظرفیت­ها و دستاوردهای کشور در زمینه فناوری­های کوانتومی بپردازد. اولویت­های فناوری­های کوانتومی در کشور و چالشهای توسعه فناوری از موضوعات دیگری است که در این همایش به آن پرداخته می شود.

 

همايش به صورت حضوري در پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات برگزار مي گردد.

ثبت نام به اتمام رسيد

برنامه همایش ملی ایران کوانتوم

زمان

موضوع

سخنران

8:30-8:15

افتتاحیه

 

8:30 -8:45

سخنرانی ریاست پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات

دکتر سید محمد رضوی زاده

8:45-9:05

سخنرانی دبیر ستاد اپتیک و کوانتوم

دکتر علی اسفندیار

9:05 – 9:40

سخنرانی کلیدی پیرامون روند توسعه فناوری­های کوانتومی در جهان، اولویت­های توسعه در ایران

دکتر علیرضا بهرامپور

9:40 - 10

سخنرانی کارشناس فناوری­های کوانتومی

دکتر فاطمه ترکمان

10 – 10:30

پذیرایی و بازدید از نمایشگاه محصولات و خدمات در حوزه فناوری کوانتومی

 

10:30-12

پنل تخصصی با موضوع:

اولویت توسعه فناوری­های کوانتومی در ایران و چالش­های توسعه آن

 

 

 

X