چهار سال پس از راه اندازی اولین سایت آزمایشی 5G  توسط پژوهشگاه ICT، تعداد سایتهای نسل پنجم کشور به عدد ۱۸۰۰ رسید

شماره :
47051
آخرین به روزرسانی :
پنجشنبه 1403/02/27 ساعت 18:48
دسته بندی

چهار سال پس از راه اندازی اولین سایت آزمایشی 5G  توسط پژوهشگاه ICT، تعداد سایتهای نسل پنجم کشور به عدد ۱۸۰۰ رسید

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: چهار سال پس از راه اندازی اولین سایت آزمایشی 5G توسط پژوهشگاهICT، تعداد سایتهای نسل پنجم ارتباطات کشور به عدد ۱۸۰۰ رسید.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات دکتر سید محمد رضوی زاده رئیس پژوهشگاه در گفت وگویی به مناسبت روز جهانی ارتباطات، ضمن تبریک این روز و اعلام این خبر گفت: اولین پژوهش های ملی در خصوص نسل پنجم ارتباطات در کشور در سال 1394 در این پژوهشگاه آغاز شد که هدف آنها شناسایی رویکردها و جهت گیری های این فناوری نوین ارتباطی بود و در نتیجه این فعالیتها، اولین ایستگاه آزمایشی نسل پنجم ارتباطی در تابستان ۱۳۹۹ در پژوهشگاه راه اندازی و افتتاح شد که امروز بعد از گذشت ۴ سال شاهد افتتاح رسمی ۱۸۰۰ سایت توسط اپراتورهای سیار در کشور هستیم. 

دکتر رضوی زاده افزود: پژوهش های انجام شده توسط پژوهشگاه در سالهای آغازین منجر به توجه برنامه ششم توسعه کشور به این موضوع شد و نسل پنجم ارتباطی به عنوان یکی از فناوری های اولویت دار برای کشور از سال ۱۳۹۵ مورد توجه قرار گرفت و لذا پیشتازی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و به تبع آن سایر بخشهای کشور به موضوع نسل پنجم بِهِنگام و به موقع بود و کشور ما همزمان با توسعه این فناوری در جهان، به این موضوع ورود کرد. 
دکتر رضوی زاده در سخنان خود به پروژه ملی فیبر نوری کسب و کار و منازل هم اشاره کرد و افزود که در کنار تلاش بسیار وزارت ارتباطات در توسعه شبکه دسترسی فیبر نوری کشور، ارتباطات سیار هم به عنوان بخش مهم دیگر در شبکه های دسترسی همزمان مورد توجه بوده و همواره یکی از اهداف توسعه شبکه دسترسی نوری، ایجاد زیرساخت مورد نیاز برای توسعه شبکه های سیار نسل جدید در کشور بوده است. وی گفت: روند توسعه تعداد ایستگاه های نسل پنجم ارتباطی در دولت سیزدهم قابل توجه بوده، به گونه ای که در طی یکسال گذشته نزدیک به 1200 سایت راه اندازی شده است. 
ایشان در ادامه یکی از ماموریتهای اصلی و همیشگی پژوهشگاه را رصد فناوری های نوظهور عنوان کرد و گفت: رصد فناوری های نسل جدید ارتباطی در این پژوهشگاه، منجر به تدوین سند نقشه راه تکامل نسل چهارم و گذار به نسل پنجم ارتباطی شد. رضوی زاده با اشاره به فعالیت های پژوهشگاه گفت: در سال گذشته پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اولین همایش ملی نسل پنجم ارتباطی کشور را با حضور مدیران ارشد دولتی و بخش خصوصی و با حضور اپراتورهای مطرح کشور با هدف بررسی چالش های توسعه نسل پنجم ارتباطی در کشور برگزار کردکه در این همایش چالش ها و فرصتهای توسعه این نسل نوین به بحث گذاشته شد. 
همچنین در راستای پاسخ به دغدغه شهروندان در خصوص میزان تشعشعات دکل های مخابراتی علی الخصوص نگرانی ها در ارتباط با توسعه سایتهای نسل پنجم، پژوهشگاه در سال گذشته نشست تخصصی تشعشعات الکترومغناطیسی سایتهای نسل پنجم ارتباطی در کشور را با مشارکت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، سازمان انرژی اتمی، اپراتورهای سیار و نمایندگانی از بخشهای مختلف جامعه پزشکی برگزار نمود و ابعاد مختلف این موضوع را مورد بررسی قرار داد. در این رابطه لازم به ذکر است که پژوهشگاه موفق به بومی سازی سامانه اندازه گیری شدت تشعشعات الکترومغناطیسی شده و در ارتباط با روش های اندازه گیری شدت تشعشعات دکل های نسل پنجم ارتباطی پروژه های مشترکی با اپراتورها انجام داده است.
 رئیس پژوهشگاه ارتباطات از جمله موضوعات حائز اهمیت دیگر در این خصوص را زیرساختهای آزمایشگاهی توانمند برای آزمون و تایید نمونه تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری اعلام کرد و گفت: این زیرساختهای آزمایشگاهی پیشرفته در پژوهشگاه، همواره آماده ارائه خدمت به شرکت های دانش بنیان، اپراتورها، دانشگاه ها و پژوهشگران کشور می باشند. همچنین ایشان به برنامه ویژه پژوهشگاه در حمایت از پایان نامه های دانشگاهی و فرصت های مطالعاتی اساتید که در حوزه های نوین، مرتبط با فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی است اشاره کرد.

X