چالش‌ها و راه‌ کارهای توسعه خدمات فضای مجازی کودک با رویکرد آینده نگاری در شبکه ملی اطلاعات

شما اینجا هستید

ضرورت تفکر در خصوص آینده بر کسی پوشیده نیست. اهتمام به تفکر در خصوص آینده، شناخت آینده، این مهم که می‌توان آینده را نگاشت و اینکه آینده یک حادثه یا اتفاق نیست، بلکه فرایندی است که بقول پیتر دراکر «بهترین راه پیش‌بینی آن خلق آن است»، امری است که در دنیای امروز با اقبال فراوان روبه‌روست. از برنامه‌های توسعه‌ی ملی و اسناد چشم‌انداز تا آینده‌نگاری جهانی و پروژه Millennium که افق جهانی علم و فناوری را در دهه‌های پیش رو رصد می‌کند.

هدف از پروژه پیشنهادی حاضر، شناخت روندها، نیازها و الگوهای توسعه فناوری است و تأثیراتی که بر روند کاربری و راهبری فضای مجازی کودک خواهد گذاشت. در این میان استفاده از الگوهایی که بتوانند نگاشت آینده را برنامه‌ریزی کنند از اولویت و اهمیت دوچندان برخوردار خواهند بود. کمک به پذیرشِ رفتار کنش گرا در برابر موج نوآوری‌ها نه‌تنها در سطح ابزار بلکه در سطح مفهوم و شیوه به‌کارگیری آن‌ها در برابر واکنش ممتد و پی‌جو از مهم‌ترین اهداف تعریف این پروژه است.

هدف از پروژه حاضر شناسایی و ایجاد یک سازوکار تعاملی هدفمند با فناوری‌های مرتبط یا تأثیرگذار بر زیست‌بوم فضای مجازی کودک است. این موارد می‌تواند شامل (و نه محدود به) موارد زیر باشد:

۱- تعیین چارچوب سازمانی و الگوی مفهومی پژوهش
۲- تعیین پارامترهای كلیدی
۳- تهیه سناریوها

۴-انتشار نتایج و پیشنهاد یك راهبرد

تاریخ شروع و پایان: 
دوشنبه, ۱۹ آذر, ۱۳۹۷ الی سه شنبه, ۱۹ آذر, ۱۳۹۸
نوع پروژه: 
برون‌سپاری
طرح کلان: 
بله
تاریخ عقد قرارداد: 
دوشنبه, ۱۹ آذر, ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۰
مجری پروژه (حقیقی): 
شماره قرارداد: 
۱۱ ۰۴۹
کد پروژه: 
۶۴۰ ۹۷۱ ۴۲۰
پژوهشکده: 
پژوهشکده امنیت ارتباطات و فناوری اطلاعات
برچسب‌ها: