بستن× ارتباط ۸۴۹۷۷۶۷۲
بستن×

فرم جستجو

استراتژی توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات

زمان برگزاری: 11/20/1395 - 14:00 الی 16:00
نوع: سخنرانی
زبان: فارسی
سازمان ارائه دهنده: پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارائه دهنده: اعظم صادق زاده
تلفن تماس:
مکان: آمفي تئاتر قديم
نشانی تارنما:

فناوری اطلاعات و ارتباطات سالهاست که در کشورهای پیشرفته به عنوان یکی از مهمترین ابزار توسعه مورد استفاده قرارگرفته است. از این میان، کشورهایی که این فناوری را با جهت گیری مناسب و برنامه ریزی قوی و متناسب با ظرفیت‌های خود به خدمت گرفته اند، در مسیر توسعه موفق تر عمل کردند. در ادامه این روند امروزه تحول فن آوری‌های جدید حوزه ICT به نحوی همه بخش‌های مختلف شامل اقتصادی، اجتماعی و… را تحت تاثیر قرار داده که سنجش، ارزیابی و ارتقای سهم این حوزه در اقتصاد کشورها، اصلی‌ترین هدف توسعه به شمار می‌رود و استراتژی‌های توسعه بر تحولات دیجیتالی موثر بر اقتصاد تمرکز دارد.

بررسی برنامه­ها و طرح­های توسعه در کشورهای مختلف طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد، اکثریت کشورها با درک ظرفیت ارتباطات و فناوری اطلاعات، رویکرد توسعه دیجیتالی را به معنای ارزش آفرینی مبتنی بر کاربرد ICT در همه بخش‌ها و صنایع در کنار توسعه ICT به معنای توسعه زیرساخت و منابع، مدنظر قرار قراداده اند و مبتنی بر این راهبرد ملی، اهداف توسعه ای خود را پوشش داده اند.

در کشور ما نیز مطابق اسناد و سیاست‌های بالادستی کشور، توسعه ICT از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بسیاری از اهداف کلان در برنامه‌های توسعه و نیز سند چشم انداز کشور بصورت مستقیم یا غیرمستقیم در ارتباط با توسعه ICT (زیرساخت، توسعه خدمات، محتوا و کاربرد) می‌باشد. که این امر برآمده از درک ظرفیت بالای توسعه ICT در مقایسه با سایر بخش‌های اقتصادی است. این مساله که تا چه حد رویکرد موجود توانسته است نیازمندی‌های سطح کلان حاکمیت را از توسعه این حوزه محقق سازد و آیا ضرورتی برای تغییر استراتژی (جدا از نوع استراتژی و راهبرد اجرا) وجود دارد یا خیر؟ سوالاتی است که می‌تواند با بررسی استراتژی‌های توسعه ICT در کشورهای مختلف و نیز چالش‌های موجود کشور در توسعه ICT پاسخ داده شود.

ردیف نام سخنران مستندات آموزشی
1 اعظم صادق زاده Segment1.mp4 Segment2.mp4 Segment3.mp4

 

مستنداتی یافت نشد.