نشست هم اندیشی تخصصی چالش‌ها و راه‌کارهای تعیین تعرفه و قیمت‌گذاری پهن باند و نقش آن در توسعه شبکه ملی اطلاعات، در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد

شما اینجا هستید

نشست هم اندیشی تخصصی چالش‌ها و راه‌کارهای تعیین تعرفه و قیمت‌گذاری پهن باند و نقش آن در توسعه شبکه ملی اطلاعات، در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ در راستای تشخیص موانع و راهکارهای تحقق اهداف پیش بینی شده برای توسعه شبکه ملی اطلاعات، مرکز مطالعات راهبردی و اقتصاد دیجیتال همراستا با ماموریت‌ها و رسالت‌های پژوهشی خود، جلسه هم اندیشی را در حیطه های موضوعی مختلف و مرتبط، با حضور ذینفعان و صاحب‌نظران این حوزه برگزار کرد.
در این نشست که نمایندگان اپراتورها و صاحب‌نظران و کارشناسان مرتبط حضور داشتند؛ ابتدا گزارشی درخصوص وضعیت کنونی کشور توسط مرکز مطالعات ارائه شد و در ادامه نمایندگان اپراتورها و فعالین اقتصادی حاضر در جلسه به ارائه نظرات خود پرداختند.
ضرورت وجود نگاه جامع و لحاظ جمیع عوامل از جمله کیفیت، سرعت و استطاعت کاربران در کنار پیشران های اقتصادی و ساختار هزینه درآمدی کسب و کارهای این عرصه در تعرفه ها با هدف توسعه شبکه ملی اطلاعات، بررسی و تحلیل نرخ دسترسی به پهن باند در کشور و مقایسه با سایر کشورها، بررسی و تحلیل سرعت و کیفیت سرویس پهن باند و مقایسه با سایر کشورها از جمله نکات مورد بررسی در این هم اندیشی بود.
همچنین تحلیل میانگین درآمدی و استطاعت کاربران در رابطه با دسترسی به پهن باند، بررسی آمارهای موجود درآمدی و میزان و نحوه سرمایه گذاری پهن باند در کشور و مقایسه با سایر کشورها، تبیین برخی چالش ها و مسائل توسعه شبکه خصوصا در بخش دسترسی ثابت از دیگر مواردی بود که در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در ادامه این نشست نمایندگان اپراتورها نیز نکاتی را مد نظر قراردادند؛ لزوم سیاستگذاری همه جانبه جهت ایجاد توازن و تعادل بین دسترسی های ثابت و سیار، تاکید بر توجه به دهک‌های آسیب‌پذیر در صورت افزایش قیمت‌ها توسط فعالین، فاصله گرفتن از انحصار و حرکت به سوی فضای رقابتی در عرصه های مختلف دسترسی اعم از ثابت و سیار و همچنین، تاکید بر لزوم نقش آفرینی بخش خصوصی در قالب هایی مثل خود تنظیمی در جهت افزایش نقش بازار و تعادل بین عرضه و تقاضا، نکاتی بود که از طرف اپراتورها در این نشست بیان شد.
گفتنی است در پایان این نشست پیشنهاداتی به عنوان راهکار از طرف افراد حاضر در این نشست از جمله سیاستگذاری درخصوص توسعه شبکه ثابت مطرح شد.
لازم به ذکر است با استقبال نمایندگان اپراتورها و اهمیت موضوع در حوزه منافع ملی و با توجه به نگاه پژوهشی پژوهشگاه مقرر شد این جلسات با هم افزایی تعاملی به منظور دستیابی به راهکار مناسب و ایجاد توانایی همگرا ادامه پیدا کند.

برچسب ها :

درج دیدگاه


سوال امنیتی
این بخش به منظور جلوگیری از ورود هرزنامه در نظر گرفته شده است. لطفاً آن را تکمیل نمایید.
Image CAPTCHA
کد امنیتی (captcha)

بازدیدکنندگان

  • کلیه بازدیدها: ۳۰۲۷۹۰
  • تعداد کل بازدیدکننده‌ها: ۱۳۱۰۲
  • تعداد کل محتوا: ۵۳۲۲
  • IP شما: ۳۴.۲۳۹.۱۵۴.۲۴۰
  • از تاریخ: ۱۴۰۱/۰۷/۲۱ - ۰۵:۲۰