توانمندسازي کارآموزان حوزه ICT با کارآموزی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات

شما اینجا هستید

مدیر دفتر آموزش و همکاری های علمی و بین‌المللی پژوهشگاه ICT تاکید کرد:

توانمندسازي کارآموزان حوزه ICT با کارآموزی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر مریم طایفه محمودی در خصوص سابقه جذب کارآموز در پژوهشگاه ICT اظهار کرد: این پژوهشگاه از اوایل آغاز فعالیت خود با قدمت ۵۰ ساله، یکی از محورها را بر مبنای فراهم شدن امکان ارتباط و تعامل دانشجویان با این مرکز تحقیقاتی قرار داد تا هدف ارتباط بین صنعت و دانشگاه محقق شود.

وی ادامه داد: از همین منظر، در سال‌های مختلف ظرفیت هايي به دانشگاه های مختلف تخصیص داده شد تا بتوان برای دانشجویان مقاطع کارشناسی، دوره های کارآموزی برگزار کرد.

طایفه محمودی گفت: به دلیل سابقه و تخصص های موجود در پژوهشگاه ما موفق به جذب کارآموزان خوبی از مراکز و دانشگاه‌های مختلف شدیم.

این مقام مسئول ضمن یادآوری این مساله که شرایط جذب کارآموز در روزهای نخست، کمی دشوارتر و محدودتر بود، افزود: شرایطی مانند معدل های بالاتر و تخصص های خاص تر، فضا را برای ورود کارآموز با محدودیت مواجه می کرد اما به مرور زمان با گسترش زمینه تحقیقاتی و محورهایی که در پژوهشگاه ICT به وجود آمد، بر میزان ظرفیت پذیرش کارآموزان هم افزوده شد.

وی خاطرنشان کرد: ما با برخورداری از چهار پژوهشکده فعال در حوزه هاي فناوری ارتباطات، فناوری اطلاعات، سیاست پژوهی و امنیت فناوری اطلاعات، می توانیم در هر یک از این حوزه ها کارآموزانی از دانشگاه های مختلف را جذب کنیم.

طایفه محمودی در خصوص فرآیند جذب کارآموزان نیز اظهار کرد: فرآیند کار به این شکل است که متقاضیان ابتدا از طریق سایت پژوهشگاه، با حوزه ها و تخصص های مورد نیاز و مرتبط با پژوهشگاه آشنا شده و سپس با وارد کردن اطلاعات خود و ارائه معرفی نامه ای از دانشگاه مرجع، مرحله مقدماتی را انجام می دهند.

مدیر دفتر آموزش و همکاری های علمی و بین‌المللی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: ما در دفتر آموزش، بنا بر رشته تحصیلی متقاضیان، مانند مهندسی برق، مهندسي کامپیوتر، مهندسی فناوری اطلاعات، مدیریت فناوری اطلاعات ، مهندسی پزشکی و رشته هایی از این قبیل که با پژوهشگاه مرتبط است، مدارک را بررسی کرده و بعد از انجام مصاحبه با آنها، درباره رشته تخصصی، علاقمندی و مهارت هایشان، آنها را به پژوهشکده مربوطه معرفی می کنیم. سپس فرد کارآموز، تحت نظر سرپرستي که رئیس يا معاون پژوهشكده تعیین کرده، کارآموزی خود را پشت سر می گذراند.

 

فصل تابستان؛ بازار گرمی برای کارآموزی است

وی افزود: معمولاً بسیاری از کارآموزان فصل تابستان را برای کارآموزی انتخاب می کنند اما عده ای دیگر هم در طول سال تحصیلی به پژوهشگاه مراجعه می‌کنند.

طایفه محمودی در خصوص انتخاب موضوعات پروژه ها برای کارآموزی نیز گفت: محدودیتی در این زمینه وجود ندارد و موضوعات، در تعامل ميان کارآموز با سرپرست کارآموزي و استاد كارآموزي در دانشگاه مرجع تعيين مي گردد. حتی در صورت نرسیدن به توافق در رابطه با يك موضوع، امکان تغيير موضوع و تغيير سرپرست كارآموزي نيز وجود دارد تا نتیجه مطلوب و باکیفیت از هر پروژه كارآموزي به دست آید.

وی اظهار کرد: در نهایت، در پایان دوره کارآموزی، نمرات کسب شده توسط كارآموز همراه با گزارش كارآموزي ايشان در قالب فرم های پژوهشگاه، توسط كارآموز برای دانشگاه ارسال مي شود.

 

تاملی بر فواید و ویژگی های جذب کارآموز توسط پژوهشگاه

مدیر دفتر آموزش و همکاری های علمی و بین‌المللی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه اظهارات خود به نتایجی که از کارآموزی ها می توان به دست آورد، اشاره و عنوان کرد: تعاملی که دانشجویان طی مدت کارآموزی با پژوهشگاه دارند، به یک تجربه خوب و ایده آل منتهی می شود زیرا علاوه بر لمس محیط پژوهشی و کاری از نزدیک، آشنایی با پروژه های تخصصی و آموزش نحوه ارائه آنها، با نظم و ترتیب یک محیط کار رسمی در فضای رسمی آشنا می شوند.

طایفه محمودی در پاسخ به این سوال که چقدر از خروجی ها بعد از فارغ التحصیلی جذب می شوند، گفت: ما دو موضوع را در دفتر علمی و همکاری های بین المللی دنبال می‌کنیم؛ یکی از آنها بحث کارآموزی برای دانشجویان مقاطع لیسانس است که یا جذب بازار کار می شوند یا برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آماده می‌شوند. البته لازم به ذکر است که ما در پروژه‌ها اغلب فارغ التحصيلان مقاطع تحصیلات تکمیلی را به کار می‌گیریم، مگر اینکه فردی در مقطع لیسانس، از مهارت ویژه ای جهت پياده سازي پروژه ها برخوردار باشد. موضوع دوم، بحث كارورزي است كه قصد داريم زمينه همكاري فارغ التحصيلان مقاطع تحصيلات تكميلي را براي دوره هاي ۳ تا ۶ ماهه جهت كسب مهارت و توانايي هاي مورد نياز براي ورود به بازار كار رسمي فراهم نماييم تا مانند دوره كارآموزي، ايشان نيز مشغول فعاليت هاي پژوهشي و توسعه اي شده و تجربه كار در محيط پژوهشي را به دست آورند. پر واضح است كه چنانچه فرد توانمندي به لحاظ علمي و شخصيتي بوده و تيمي كه در پژوهشگاه با ايشان همكاري داشتند نيز از هر نظر راضي باشند، امكان جذب در پروژه هاي پژوهشگاه بصورت همكار پروژه را خواهند يافت.

 

اشتغال زایی؛ آینده روشن یک کارورز

وی همچنین به اهمیت موضوع کارورزی که با جدیت بیشتری در حال پیگیری است، اشاره و خاطرنشان کرد: در این حوزه ما دنبال به کار گرفتن کارورزان از مقاطع تحصیلات تکمیلی هستیم زیرا این افراد می توانند تجربه جدید در یک محیط کاری و پژوهشی کسب کرده و با ارتباطاتی که در کار با سایر نهادها پیدا می کنند، به دنبال آینده شغلی مناسب باشند. لذا این موقعیت می تواند برای آنها جنبه اشتغال زایی داشته باشد.

مدیر دفتر آموزش و همکاری های علمی و بین‌المللی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان در قالب توصیه ای به دانشگاه ها گفت: اگر ما بتوانیم ارتباط وسیع تری در سطح تهران و شهرستانها داشته باشیم، می‌توانیم به جذب افراد بیشتری در مقاطع بالاتر برسیم. ناگفته نماند که این مرکز تحقیقاتی امکان جذب كارآموز و كارورز تا سقف ۱۵۰ نفر به طور سالیانه را دارد و البته این آمار در سال گذشته نیز رقم خورد.

درج دیدگاه


سوال امنیتی
این بخش به منظور جلوگیری از ورود هرزنامه در نظر گرفته شده است. لطفاً آن را تکمیل نمایید.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎