لزوم توجه به تدوین قوانین و ساختار فناوری های نوظهور برای توسعه نسل چهارم فضا

شما اینجا هستید

در نشست علمی نقش فناوری های نوظهور در عرصه چهارم فضا مطرح شد:

لزوم توجه به تدوین قوانین و ساختار فناوری های نوظهور برای توسعه نسل چهارم فضا

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر علیرضا یاری رئیس پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی فاوا در نشست علمی نقش فناوری های نوظهور در عرصه چهارم فضا که صبح امروز (۲۴ آذر) در محل پژوهشگاه ICT برگزار شد، بر اهمیت نقش فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی در صنعت فضایی تاکید و اظهار کرد: انقلاب صنعتی چهارم با بروز فناوری های نوین، مدل جدیدی از کسب و کار را ارائه می کند و این مساله هم اکنون در یک بررسی مطالعاتی در اروپا با چند فاز مختلف، به نتایجی هم رسیده است.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر رشد تکنولوژی از نسل اول فضا تا کنون که به نسل چهارم رسیده، فراز و نشیب زیادی داشته و خوشبختانه داده ها و اطلاعات جمع آوری شده در اروپا برای انجام نمونه های مطالعاتی، باز و قابل دسترسی است.

یاری افزود: بر این اساس فناوری های توسعه یافته در فضا بر روی زمین و فناوری هایی که بر روی زمین توسعه یافته و در فضا قابل استفاده است، می توانند محتوای حوزه نسل چهارم فضا را تغییر دهند.

مدیر همایش علمی نقش فناوری های نوظهور در عرصه چهارم فضا اظهار کرد: از این رو بررسی فناوری های نوظهور در این عرصه، نیاز به بستر تحقیقاتی پیرامون دانش کلان داده ها، اینترنت اشیا و حتی هوش مصنوعی دارد.

به گفته یاری، همایش نقش فناوری های نوظهور در عرصه چهارم فضا قصد دارد به پاسخ این سوال مبنی بر اینکه چگونه می تواند از همه امکانات دریافت شده از فضا، اپلیکیشن های کاربردی و تجاری در این عرصه ایجاد کند، دست یابد. چرا که محتواهای کاربردی، مانند روال سابق به صورت خام نبوده و می توان از آن برای تولید دانش جدید استفاده کرد.

بر اساس این گزارش، دکتر رسول سرائیان نماینده حوزه ICT، مهندس مهدی روحانی نژاد مدیر فروم اینترنت اشیاء ایران، دکتر روح الله رحمانی معاون نوآوری و رئیس هیات مدیره دیجی‌کالا نکست، دکتر سید نصیر عادلی محقق و پژوهشگر حوزه کلان داده و حامدیان به عنوان نوآور جوان حوزه فضا به ترتیب پیرامون نقش توانمند داده در بازار توسعه نسل چهارم فضا، اینترنت اشیا در ارتباط با فضا، هوش مصنوعی در حوزه فضا، توسعه کلان داده ها در نسل چهارم فضا و همچنین توسعه همکاری ها در این حوزه با بخش خصوصی، توضیحاتی ارائه کردند.

درج دیدگاه


سوال امنیتی
این بخش به منظور جلوگیری از ورود هرزنامه در نظر گرفته شده است. لطفاً آن را تکمیل نمایید.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎