ترسیم نقشه اجرایی بیانیه گام دوم انقلاب در حوزه ICT

شما اینجا هستید

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد:

ترسیم نقشه اجرایی بیانیه گام دوم انقلاب در حوزه ICT

به گزارش روابط عمومی ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر وحید یزدانیان در نخستین نشست خبری خود با اصحاب رسانه که صبح امروز (۷ مردادماه) در پژوهشگاه ICT برگزار شد، ضمن خیرمقدم به خبرنگاران و تبریک پیشاپیش روز خبرنگار، گفت: بدنه پژوهشی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات یکی از مهمترین بدنه های موجود در ساختار بوده و آن پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

وی ادامه داد: در این پژوهشگاه موضوع تحقیقات کاربردی مرتبط با بخش ICT دنبال می شود. موضوعات متنوع این بخش اعم از موضوعات مرتبط با فعالیت های مخابراتی و ارتباطی، فعالیت های مرتبط با فناوری و امنیت اطلاعات، سیاستگذاری و مطالعات راهبردی و اقتصادی رگولاتوری حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات هستند.

یزدانیان با بیان اینکه پژوهشگاه ICT از تنوع نیروی پژوهشگر و توانمندی بهره مند است، گفت: در حال حاضر ۱۰۰ نفر عضو هیات علمی هستند و خدمات پژوهشی را هم به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت ها و سازمان های تابعه و هم به کلیه فعالان این بخش ارائه می کنند.

وی با اشاره به نکات و بندهای ذکر شده در متن حکم وزیر محترم ارتباطات برای تصدی فعلی خود، اظهار کرد: مهندس جهرمی مشخصا به بازبینی نهادی، ساختاری و کارکردی اشاره داشتند که این مساله جزو مطالبه بخش ICT هم هست.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: موضوع دوم نیز مدیریت و راهبری تحقیقات بود که نشان دهنده توجه و عزم ایشان بر توسعه تعاملات پژوهشی وزارت ارتباطات و پژوهشگران غیرشاغل در این وزارتخانه مانند دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و شرکت های دانش بنیان است.

یزدانیان یادآور شد: موضوع سوم که جزو فرازهای حکم ایشان است، مشارکت هر چه بیشتر پژوهشگاه در فرآیندهای تحقیقاتی مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای اخذ نیازهای پژوهشی به خصوص با اپراتورها و سایر فعالان این بخش است.

 

تسریع و چابک سازی پروژه ها برای خدمات پژوهشی

وی با اشاره به مطالبه ای که در بدنه بخشICT  و همچنین تعدادی از اپراتورها در سال های گذشته وجود داشت، گفت: پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تعهداتی در ارائه خدمات پژوهشی دارد و این تعهدات از جانب شرکت ها و سازمان های مختلف باقی مانده بود که در این مدت کوتاه ما بسیاری از آنها را جمع آوری کردیم و به اجرا رساندیم که جلوه و نمای جدیدی از بخش ICT ارائه دهد.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: با توجه به تاکید مهندس جهرمی، ما موضوع ارائه خدمات پژوهشی به موقع و هدفمند را سرلوحه کار خود قرار دادیم و با تسریع و چابک سازی پروژه ها امیدواریم به زودی شاهد گسترش تعاملات افرادی که به خدمات پژوهشی نیاز دارند باشیم.

به گفته یزدانیان، طی برگزاری نشست های مشترک با مراکز دانشگاهی و اساتید این حوزه، بستری فراهم شد تا این پژوهشگاه در حوزه تبادل تجربیات هم بهره مند شود.

وی در خصوص بازدید اخیر مهندس فتاحی از پژوهشکده امنیت پژوهشگاه ICT گفت: ما برای انجام چند عنوان کار تحقیقاتی در حال تعامل با شرکت ارتباطات زیرساخت هستیم که البته این موارد غالبا به شکل طرح هستند و تمرکز ما در زمینه موضوعات انتقال و توسعه محصولات بومی است که می تواند در شبکه ملی انتقال اطلاعات استفاده شود.

یزدانیان اظهار کرد: کار پژوهشگاه تولید صنعتی نیست اما این مجموعه می تواند به تحقیقات نیمه صنعتی کمک کند و این تحقیقات نیمه صنعتی به نمونه های منجر شود که بتواند موفق به دریافت تائید نمونه از سازمان تنظیم و مقررات رادیویی شوند و بر اساس آن شرکت ها و بخش خصوصی بتوانند تولید صنعتی آنها را به دست بگیرند که در نهایت به افزایش آمار اشتغال هم کمک می شود.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از پایان تولیدات تجهیزات قابل استفاده در شبکه به صورت صنعتی خبر داد و افزود: در تعامل با شرکت ارتباطات زیرساخت، این تولیدات طی یک تا دو سال آینده به پایان رسیده و نمونه های تولیدی آنها به دست خواهد آمد. البته لازم به ذکر است که پژوهشگاه ICT تجربه موفقی در همین زمینه داشته است.

 

تسهیل گر تحقیقات شرکت زیرساخت هستیم

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین ارتباط مجموعه متبوعش با شرکت ارتباطات زیرساخت را به دو نقش قائل کرد و گفت: یکی از آنها نقش مستقیم تحقیقاتی و پژوهشی خودمان و نقش دوم تسهیل گری در ارتباط شرکت زیرساخت با مراکز تحقیقاتی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها است زیرا ما با دانشگاه ها و برخی از شرکت های دانش بنیان زبان مشترک داریم که اگر این شرکت ها با ما ارتباط داشته باشند بسیار راحت تر و سریع تر می توانیم روند کار را پیش ببریم.

 

نگاه به جویش گرها صرفا اقتصادی نیست

وی همچنین در خصوص آخرین وضعیت جویش گرها اذعان کرد: نت حمایتی که از جویش گرها انجام شد، منجر به دو محصول جویش گر «فارسی جو» و «یوز» شد؛ البته هر دو از دانش پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات استفاده کردند اما به طور خاص جویش گر «فارسی جو» از نت های حمایتی پژوهشگاه استفاده می کند و جویش گر «یوز» از حمایت های سازمان فناوری اطلاعات برخوردار است.

یزدانیان افزود: جویش گرها شکل گرفتند و در حال ارائه خدمات هستند اما موضوع اصلی این است که شاید انتظاری که ما از جویش گرها برای خودمان ترسیم کرده بودیم، محقق نشده باشد.

وی به وظیفه ای که مهندس جهرمی اخیرا به پژوهشگاه محول کرده اند، اشاره و اظهار کرد: طبق این وظیفه، ما باید تحقیقاتی را مبنی بر دلایل موفقیت یا عدم موفقیت جویش گرها انجام دهیم. ناگفته نماند که یکی از تکالیف حاکمیتی، در ذیل شبکه ملی اطلاعات، جویش گرها هستند که جزو تکالیف انکارناپذیر است و نباید به آن به عنوان یک تجارت نگاه کرد.

یزدانیان گفت: جویش گرها می توانند بستری برای شکل گیری تجارت و درآمدزایی باشند اما الزاما حاکمیت به دنبال کار اقتصادی نیست و بیشتر به دنبال تحقق تکالیف در قالب شبکه ملی اطلاعات بوده و عمده آن را انجام داده است. لذا حمایت ما از «فارسی جو» ادامه دارد و با بررسی مشکلات آن، دنبال راه حل هستیم.

وی ادامه داد: به نظر من آنچه که تا کنون در وزارت ارتباطات در حوزه جویش گرها انجام شده، می تواند یک تجربه موفق باشد که به نتیجه هم رسیده است و ادامه آن نیاز به الزاماتی دارد که تجاری شود.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: همچنین ما به یک زمینه ساز ترجمه فارسی، نیاز داشتیم که طبق آن نرم افزار «ترگمان» راه اندازی شد. «ترگمان» یک سیستم حاکمیتی نیست و بستر آن تجاری راه اندازی گردیده که خدمات ترجمه ارائه شده، بستر آن را حاکمیت فراهم کرده و در بستر آن امکان ارائه کسب و کارهای موفق وجود داشته است.

 

صدور گواهینامه فعالیت برای اپ ها

یزدانیان همچنین درباره اقداماتی که برای اپلیکیشن ها قابل انجام شده است، گفت: در زمینه الزامات امنیتی اپ ها برای کاربران، چارچوب ها و الزامات آن به صورت یک پروژه در پژوهشکده امنیت تعریف شده و در حال اجراست. همچنین آزمایشگاه مستقر در این پژوهشکده، ارزیابی امنیتی اپ های موبایل را انجام می دهد و مدرک معتبری هم ارائه می دهد.

وی افزود: حدود یک سال از بررسی این پروژه سپری می شود اما موضوع قابل اهمیت، فراهم بودن زیرساخت آزمایشگاهی آن است که اکنون فراهم شده و می تواند مشخص کند که کدام اپ قابلیت اجرایی دارد.

به گفته یزدانیان، خروجی این پروژه منجر به مصوبه ای خواهد شد که چارچوب آن در پژوهشکده امنیت در حال تدوین است و امیدواریم با مراجع زیربط هر چه سریع تر نسبت به تصویب آن اقدام کنیم.

وی ادامه داد: خروجی این پروژه منجر به این خواهد شد که اپ ها حتما ارزیابی شوند و با برخورداری از مدارک و گواهینامه های این پژوهشکده، امکان اجرا داشته باشند.

 

اعلام آمادگی برای انتقال دانش فنی با کشورهای اروپایی

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص قراردادهای بین المللی نیز اظهار کرد: پژوهشگاه ICT تجربه موفقی را در سنوات گذشته داشته است. یزدانیان یادآور شد: بر این اساس زیرساخت و امکان آن در پژوهشگاه وجود دارد و ما از طریق تعاملی که با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انجام دادیم، به دنبال برخورداری از تفاهم فیمابین هستیم.

وی اعلام کرد: اخیرا با وزارت علوم تحقیقات و فناوری بازدیدی را برای عقد تجهیزات فناورانه فراهم کردیم تا در قالب یک همکاری، به بازدید از دانش فنی برخی از کشورهای اروپایی رسیده و با هدف انتقال این دانش ،همکاری کنیم.

 

ترسیم نقشه اجرایی بیانیه گام دوم انقلاب در حوزه ICT در ماه های آینده

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در خصوص گام دوم انقلاب گفت: نکته ظریفی در بیانیه ای که مقام معظم رهبری برای گام دوم انقلاب ابلاغ فرمودند، وجود داشت. در این بیانیه علی رغم تاکید رهبری بر فضای مجازی و صحه گذاشتن بر اهمیت آن، به شکل صریح شاهد ذکر موضوع فضای مجازی نیستیم که این مساله یک تلقی برای ما به وجود می آورد. یزدانیان افزود: می توان اینگونه برداشت کرد که موضوع فضای مجازی در تمام سرفصل های گام دوم انقلاب بازتاب دارد و این موضوع سبب می شود تا ما به دنبال تدوین نقشه راه گام دوم انقلاب در پژوهشگاه ICT باشیم و یکی از اقدامات ماه های آینده، ترسیم نقشه اجرایی بیانیه گام دوم انقلاب در حوزه ICT است.

وی عنوان کرد: بررسی های اولیه نشان داد که تحقیقاتی پیش از این انجام شده و با دعوت از صاحبنظران این حوزه، قصد داریم به تکمیل آن بپردازیم.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در خصوص پدافند سایبری گفت: پدافند سایبری هم یکی از نکاتی است که در یکی از سرفصل ها تعریف شده و با مجموعه پدافند غیرعامل و در وزارت ارتباطات تدوین شده و سند الزامات آن در حال تدوین است. این پروژه جزو پروژه های سهل الوصول نبوده و جزو پروژه های طولانی مدت این پژوهشگاه است که حدود ۹ ماه از زمان نهایی و خروجی آن باقی مانده است.

 

لزوم ورود حاکمیت به حوزه تحقیقات

یزدانیان همچنین در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه اگر دولت دنبال چابک سازی است، با وجود دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی، چرا به پژوهشگاه اتکا می کند؟ گفت: در مواردی حاکمیت می بایست در حوزه تحقیقات ورود کند، که یکی از آنها وظایف حاکمیتی است. شما نمی توانید انتظار داشته باشید که بخش خصوصی روی برخی پروژه های کلان سرمایه گذاری کند.

به گفته وی، موضوعاتی مانند جویش گر یا شبکه های اجتماعی از موضوعاتی هستند که در بدو امر حتما نیاز به سرمایه گذاری بخش خصوصی دارد اما با نیازسنجی اولیه از هزینه های آن، اگر بخش خصوصی یا دانشگاه قادر به تامین آن نباشد، پژوهشگاه به آن ورود می کند.

 

خدمات آزمایشگاهی ICT در اختیار دانشگاه ها

یزدانیان همچنین در خصوص تعامل پژوهشگاه ICT با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در حوزه عملیاتی گفت: در حقیقت پژوهشگاه ICT قصد دارد تا ضمن فراهم کردن دسترسی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی به اسناد، با هدف جلوگیری از موازی کاری، خدمات آزمایشگاهی را با حداقل هزینه در اختیار دانشگاه ها قرار دهد.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: همچنین تا کنون مذاکراتی را با دانشگاه های تهران و شریف داشتیم و با تعدادی از اعضای انجمن های فعال، جلساتی داشتیم که هدف از برگزاری آنها رسیدن به تفاهم نامه همکاری بود.

وی تصریح کرد که از مهمترین روش های همکاری ما نقشه راه هایی است که در پژوهشگاه تدوین شده است.

یزدانیان در خصوص پروژه IOT گفت: باید اشاره کنم که شاید حدود ۳ پروژه برای اینترنت اشیا مطرح شد و وظیفه ای تعریف شد که جزئیات آن مانند بازیگران، ایجاد کننده های تجهیزات، ارائه کنندگان راه حل ها و ... مشخص شود؛ نقشه راه اینترنت اشیا قابلیت اجرایی کامل ندارد، زیرا از نظر نخبگان استفاده نشده و ایرادات فراوانی به آن وارد است.

 

آماده تعامل تحقیقات به دست آمده در فناوری ها با سایر کشورها هستیم

وی در خصوص نشست وزرای منطقه نیز افزود: پژوهشگاه ICT حین اجلاس وزرا عنوان کرد که آماده تعامل مطالعات و تحقیقات به دست آمده در فناوری ها با سایر کشورها هستیم، به گونه ای که در برخی پروژه های فناورانه، در درجه بالاتری هم قرار داریم، حتی محصولات بومی ما که به زبان فارسی تهیه شده می تواند مزیت رقابتی ما به خصوص در منطقه باشد.

یزدانیان در خصوص اقدامات آموزشی پژوهشگاه متبوعش نیز تاکید کرد: آنچه ما به عنوان فعالیت آموزشی انجام خواهیم داد، دستاوردهای رسوب دانشی حاصل از پروژه های تحقیقاتی بوده و اینگونه نیست که هر پروژه ای را وارد دوره آموزشی کنیم. اما ما به صورت مستمر دانش مطالعاتی خود را به دانشگاه ها قائل می دانیم و با برگزاری دوره های آموزشی، آخرین تحقیقات را ارائه می دهیم.