چهار طرح مهم ارتباطی با حضور وزیر ارتباطات رونمایی شد

شما اینجا هستید

به مناسبت روز جهانی ارتباطات:

چهار طرح مهم ارتباطی با حضور وزیر ارتباطات رونمایی شد

به گزارش  روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، روز جهانی ارتباطات، امسال با شعار «رونق تولید و گسترش خدمات دیجیتال» برگزار شد که به همین مناسبت امروز (یکشنبه) وزیر ارتباطات از نمایشگاه دستاوردهای جوانان ایرانی بازدید و  همچنین از چهار طرح مهم ارتباطی رونمایی کرد.

طرح دژفا (سپر امنیتی شبکه ملی اطلاعات) طرحی است که همراه با توسعه فناوری از حریم شخصی افراد محافظت می کند و هدف آن مقابله با حملات سایبری، حمایت از تداوم خدمات دیجیتال، جلوگیری از کلاهبرداری، نشت اطلاعات و شناسایی بدافزارهاست.

البته این طرح اکنون دربرگیرنده ۱۰ زیر پروژه است که شامل:

سامانه تله افزار: شناسایی و جمع آوری بدافزارها. سامانه بومی کاوشگر: پویش فایلهای مشکوک با ضد بدافزار.

سامانه بومی سمات: مقابله با از کاراندازی توزیع شده برای تشخیص و کاهش اثر حملات .DDOS

سامانه بومی بینا: جمع آوری متمرکز بات ها و آسیب پذیری ها در فضای IP کشور.

سامانه بومی چکاپ: سنجش امنیت گواهی SSL سرور DNS و مودم اینترنت.

سامانه بومی سایمان: آموزش و شبیه سازی تست نفوذ سامانه وب.

سامانه بومی دانا: پویش اطلاعات کل فضای IPکشور.

سامانه بومی سینا: ارایه سرویس ارزیابی امنیتی خودکار بر بستر وب.

سامانه بومی سدید: تشخیص نفوذ در شبکه های صنعتی مبتنی بر زیمنس.

سامانه چتر امن: ارایه سرویسDNSبا حذف رکوردهای شبکه های بات.

طرح سروا، طرح دیگری است که شامل مرکز تبادل اطلاعات دولت با بخش خصوصی با هدف به اشتراک گذاشتن اطلاعات دولتی برای استارتاپ ها محسوب می شود. در این طرح کسب و کارها می توانند از داده های دولتی استفاده کنند. این طرح بر پایه استانداردهایی برای حفظ حریم شخصی است. سروا شبکه ملی اطلاعات را از نظر زیرساختی رشد می دهد و امکان رونق را برای کسب و کارهای ایرانی فراهم می کند. برای این پروژه ۲۶میلیارد ریال هزینه شده است.

اتصال بیش از ۷۲۰۰ روستا به پهن باند شبکه ملی اطلاعات از دیگر طرح های رونمایی شده در این مراسم بود که هدف از اجرای آن تامین زیرساختهای مورد نیاز برای توسعه و دسترسی بدون تبعیض آحاد مردم و تحقق اهداف برنامه ششم توسعه در حوزه ارتباطات است.

 همچنین طرح توسعه زیرساخت های مخابراتی با استفاده از تجهیزات کاملا بومی در ۴ استان کشور توسط شرکت مخابرات ایران، با سرمایه گذاری ۳۱۶ میلیارد تومانی و با استفاده از تجهیزات تولید داخل، افتتاح شد.