تدوین چارچوب تحلیل سناریوهای بکارگیری رمزارزها در کشور

شما اینجا هستید

در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات صورت گرفت؛

تدوین چارچوب تحلیل سناریوهای بکارگیری رمزارزها در کشور

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به گفته دکتر ابوذر عرب­ سرخی مجری فعالیت محوری زنجیره بلوکی پژوهشگاه، پژوهشکده امنیت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری پژوهشکده سیاست ­پژوهی و مطالعات راهبردی نسبت به تدوین چارچوب تحلیل سناریو­های بکارگیری رمز ­ارزها در کشور اقدام نموده است.

این پژوهشگاه به عنوان بازوی مشاور وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و یکی از مراکز تحقیقاتی برتر کشور، سند حاضر را به ­عنوان یک ساختار پشتیبان تصمیم و راهنمایی مفید برای توسعه یا بکارگیری انواع مختلف رمز ارزها در کشور تهیه و تدوین نموده است.

بر اساس گفته ­های دکتر عرب­ سرخی، هدف از سند مذکور کمک به سیاست­ گذاران و تصمیم ­سازان حاکمیتی و دولتی جهت اتخاذ تصمیم بهینه برای انتخاب سناریوی مناسب پیرامون توسعه یا بکارگیری رمز ­ارزها در کشور است. این سند، قابل بهره برداری در سطح نهادهای مختلف از جمله شورای عالی امنیت ملی، شورای عالی فضای مجازی، بانک مرکزی، شورای عالی پول و اعتبار و سایر مراجع ذی صلاح می باشد.

سند حاضر با بهره­ گیری از تجارب منتشرشده در ۱۷ کشور از سراسر جهان در حوزه رمز ارزها، تعداد ۱۰ بررسی موردی پیرامون رمز ارزهای توسعه داده شده، مطالعه تعداد بيش از ۵۰ مقاله معتبر یا سند مرجع در حوزه رمز ارزها و همچنین جلب مشارکت و اخذ نظرات خبرگان دانشگاهی و بخش خصوصی تدوین و ارائه گردیده است.

در این بررسی از تخصص­های سیاست‌پژوهی، اقتصادسنجی، توسعه فنی و مهندسی، تحلیل­های امنیتی، تجاری و زیرساختی موجود در گروه­های پژوهشی چهار پژوهشکده این پژوهشگاه استفاده شده است.

شایان ذکر است طی نیمه دوم سال ۱۳۹۶ و نیز سال ۱۳۹۷، این پژوهشگاه پذیرای بیش از پنجاه طرح پيشنهادی در زمينه سناريوهاي مختلف بكارگيري یا توسعه رمز ارز در كشور، بخش/ صنعت و سازمان با رويكردهاي متفاوت بوده ­است. در این راستا نیز جلسات متعددی جهت ارائه طرح­ها از طرف پیشنهاددهندگان و ارزیابی آنها از طرف تیم­های تخصصی پژوهشگاه برگزار شده ­است. این امر موجب انباشت دانش تخصصی در بدنه پژوهشی مجموعه گردیده که مجموعه این موارد و تجارب در قالب سند پیشنهادی اعمال گردیده ­است.

گفتنی است در تدوین سند حاضر، مجموعه اسناد بالادستی و الزامات حاکمیتی منتشر شده مورد مطالعه قرار گرفته و تلاش گردیده که تا حد امکان آسیب ­پذیری­ها و چالش­های آن­ها پوشش داده شود.

در این راستا پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات درنظر دارد تا ضمن هم­فكري و ارائه مشاوره به ذينفعان حاکمیتی در این حوزه، در قالب یک فراخوان عمومی سند مربوطه را در معرض نقد و بررسی کارشناسان و خبرگان این حوزه قرار دهد که تاریخ این فراخوان متعاقبا اعلام خواهد شد.