زنجیره بلوکی؛ ایجاد اعتماد و حذف واسطه گری

شما اینجا هستید

 یکی از ماموریت های اصلی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات "رصد و آینده پژوهشی و ارتقا دانش در حوزه فناوری های نوین" است، فعالیت محوری زنجیره بلوکی از اواخر سال ۱۳۹۶ در قالب ۴ پروژه در ۴ پژوهشکده مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت.  عاطفه فرازمند مجری پروژه ابعاد و الزامات سیاستگذاری فناوری زنجیره بلوکی، از جزئیات فاز نخست آن می گوید.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، عاطفه فرازمند در خصوص پروژه "مطالعه ابعاد و الزامات سیاست گذاری فناوری زنجیره بلوکی " گفت: زنجیره بلوکی یکی از مهمترین فناوری های عصر حاضر است که ظرفیت بالایی در تحول عملکرد طیف وسیعی از صنایع و بخش های مالی- اقتصادی دارد.
وی با بیان اینکه ابعاد سیاست گذاری فناوری زنجیره بلوکی، در پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی فاوا بررسی شد، ادامه داد: در این پروژه ضمن شناسایی فناوری زنجیره بلوکی و کاربردهای آن، چالش های حاکمیتی و نیازمندی های سیاست گذاری، مقررات گذاری به منظور بهره مندی از مزایا و مدیریت تهدیدات آن شناسایی،   تحلیل و جمع بندی شد در این رابطه توجه به نقش بازیگران و ذی اثران توسعه فناوری یکی از نکات اصلی است که بازیگران اصلی اکوسیستم زنجیره بلوکی شناسایی شد.
فرازمند خاطرنشان کرد: در ادامه در تلاش هستیم به منظور شناخت و درک انتظارات فعالین زنجیره بلوکی در کشور، نشست های تخصصی و رویداد های عمومی همکاری و تعامل برون سازمانی با بازیگران این فناوری در کشور داشته باشیم.
این کارشناس تصریح کرد: نتایج و دستاوردهای  این پروژه مبتنی بر اقدامات آینده پژوهانه شامل مطالعات بین المللی و روندهای جهانی و همچنین وضعیت موجود کشور، می تواند به عنوان گام نخست و با عنوان امکانسنجی در تدوین نقشه راه و برنامه عملیاتی توسعه فناوری زنجیره بلوکی مورد استفاده قرار گیرد.
وی با اشاره به هدف عمده پروژه مذکور افزود: پروژه تدوین پیش‌نویس نقشه راه زنجیره بلوکی در نظر دارد وظایف و اقدامات لازم مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌منظور توسعه کسب‌وکارهای مرتبط با زنجیره بلوکی و همچنین بهره‌مندی از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های زنجیره بلوکی در کشور را شناسایی و ارائه کند.
مجری پروژه ابعاد و الزامات سیاستگذاری فناوری زنجیره بلوکی با اشاره به نگرانی و دغدغه پیرامون پروژه ذیربط اظهار کرد: با توجه به تجربه ای که در فاز نخست پروژه زنجیره بلوکی به دست آمد، می توان گفت این پروژه با تعیین نقش دقیق نهادهای مرتبط و رفع موازی کاری در برخی تحقیقات، سرعت بیشتری به خود می گیرد.
فرازمند در پایان با بیان اینکه حمایت مادی و معنوی دولت و تعامل و ارتباط بین نهادی در این حوزه با نتایج مثبتی همراه خواهد بود، گفت: بسترهای لازم برای رشد فراگیر این فناوری در فضای اقتصادی و کسب‌وکار در کشور وجود دارد، اما به فعالیت رساندن این ظرفیت‌های بالقوه نیازمند بررسی و اقدامات کارشناسی دولت است.