پروژه سند تحول دیجیتال در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات کلید خورد

شما اینجا هستید

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهندس سید‌هاشم مداح حسینی این پروژه را در راستای توسعه اقتصاد دیجیتال دانست و افزود: امروزه فناوری اطلاعات و ارتباطات یکی از محور‌های اصلی توسعه اقتصادی است که بواسطه تغییر یا اصلاح و نوآوری در بخش‌های مختلف موجب بهبود فرایندها و تغییر‌های اقتصادی شده است. افزایش نوآوری، توسعه کارآفرینی، اشتغالزایی، بهبود رفاه عمومی، توسعه بخش خصوصی، از نتایج و ابعاد توسعه اقتصاد دیجیتال است و لیکن این جریان علاوه بر آثار مثبت در برگیرنده مخاطراتی است که نیازمند پیش بینی و آماده سازی است.

مداح حسینی ادامه داد: به عنوان مثال در حال حاضر با این پرسش مواجه هستیم که کسب و کار‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات در شکل‌‌های جدید آن چه تهدیدها و فرصت‌هایی را فراهم می آورند؟ در این راستا مسایل اقتصادی، فرهنگی و حقوقی، امنیتی  و زیرساخت‌‌های فنی مطرح می شود که لازم است مورد بررسی و تحلیل قرار گیرند.

سرپرست پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی گفت: گرچه دو ماه از عمر این پروژه  با همکاری دانشگاه تهران می گذرد اما پیش تر این موضوع در قالب کلان تر  و ذیل عناوین مختلفی در دستور کار پژوهشکده بوده و نتایج آن به صورت گزارش‌‌های مختلف هر ماه به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارایه شده است.

به گفته وی دامنه و شدت اثرگذاری فناوری‌‌های نوین در همه بخشها و اهمیت تحولات ناشی از آن، سوالات مهمی را در این حوزه ایجاد می کند که پاسخ به آن نیازمند مشارکت جمعی شامل کارشناسان، متخصصان مربوطه از بخش دولتی وخصوصی می‌باشد. موضوعاتی مانند ابعاد و مفاهیم تحول دیجیتال، اقتصاد دیجیتال، چالش‌‌های اقتصاد دیجیتال در بخش‌‌های مختلف، شناسایی توانمندسازها و .... از این نمونه است که در این راستا پژوهشکده اقدام به برگزاری فروم اقتصاد دیجیتال کرده است و تاکنون با استقبال خوبی از سوی خبرگان این حوزه مواجه بوده است.