معاون استاندارد دبیركل اتحادیه بین المللی مخابرات:چالش امروز بشر اینترنت اشیا و هوش مصنوعی است

شما اینجا هستید

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، چائسوب لی ادامه داد: امروز برای حركت به جلو نیازمند همكاری همه وزارت خانه‌ها هستیم و این فقط وظیفه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیست، همه باید با هم همكاری كنند.

به گفته او امروز ۹۵ درصد ترافیك اینترنت بر بستر فیبر نوری انجام می شود كه ما در حال توسعه شبكه نوری هستیم و اینكه چگونه می توانیم برای استفاده از فناوری ۵G  پیشرفت چشمگیری داشته باشیم. برای این منظور اگر نیازمند استفاده از این فناوری هستید باید استاندار‌های لازم داشته باشید.

او در ادامه به موضوع شهر هوشمند پرداخت و افزود: شاخص کلیدی عملکرد _ KPI _ به ما كمك می كند كه شهر هوشمند به چه المان‌هایی نیاز دارد. امروز ما این شاخص را در ۵۰ شهر دنیا پیاده سازی كردیم.

رییس اداره استاندارد سازی ( ITU-T ) اتحادیه بین المللی مخابرات ادامه داد: همه می گویند اطلاعات،‌طلا است، ما می خواهیم اطلاعات را برای ایران همانند نفت زیاد كنیم كه نیازمند استاندارد است.

به گفته او امروز آنچه مشاهده می شود این است كه اینترنت اشیا نفوذ بیشتری پیدا كرده است. اینترنت اشیا می تواند دروازه اتصال فضای مجازی باشد. پس از اینترنت اشیا تمامی زندگی من در فضای مجازی متصل خواهد بود.

لی گفت: معتقدیم در آینده ارتباط اشیا با اشیا بیشتر خواهد شد؛ این تغییر بنیادین در زندگی است، بنابراین محیط زندگی دیگر فضای فیزیكی نیست.

او به این چالش اشاره كرد كه گرچه در جامعه اطلاعاتی زندگی می كنیم اما هیچ اعتباری برای اطلاعاتی كه وجود دارد، نیست. زیرا اگر اطلاعات اشتباه باشد، دانش حاصل از آن نیز غلط خواهد بود. حال چگونه می توان این چالش را حل كرد؟ شاید با بحران یا اغتشاش مواجه شویم.

او در ادامه به مجموعه اقدامات صورت گرفته در مجموعه مطالعاتی خود اشاره كرد وگفت: برای هوشمند سازی، نیازمند اعتماد سازی، حریم خصوصی و امنیت هستیم كه اداره ما در حال مطالعه درباره آنهاست.

او گفت: ما درباره عدالت صحبت نمی كنیم می خواهیم برای برابری فعالیت كنیم از این رو ممكن است تمایزهایی وجود داشته باشد. توسعه شهری، مكان فیزیكی، تاریخ و فرهنگ نمی تواند هوشمندسازی ایجاد كند اما رفتار شهروندان، اقتصاد و بازار می تواند نشان دهنده هوشمندی شهر شما باشد و هر شهر نیز ممكن است مدل متفاوت برای شهر هوشمند داشته باشد.

گفتنی است نهمین سمپوزیوم بین المللی از امروز  ۲۶ آذرماه آغاز شده است و تا ۲۸ آذرماه در محل پژوهشگاه  ادامه خواهد یافت.