پیام دکتر خوانساری به مناسبت هفته‌ پژوهش

شما اینجا هستید

«لا ینفع اجتهاد بغیر تحقیق.»
هر تلاشی که در آن تحقیق و حقیقت‌جویی نیست، بهره ای ندارد. ( حضرت علی علیه السلام) معجم الفاظ غررالحکم ص ۲۴۹
چرخ خودکفایی بر محور تولید استوار است و تولید از تحقیق نیرو می‌گیرد. تلاش برای تولید و بومی‌سازی فناوری‌‌های نوین نیازمند پژوهش است و بی آن نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود، چنان‌که امیرمومنان فرموده‌اند. خود از این رو است که پژوهش و تحقیق سرمایه‌ای استراتژیک به‌شمار می‌رود، جوامع قدرتمند در این راه سرمایه‌گذاری عظیمی می‌کنند و حمایت از پژوهش و پژوهشگر را در اولویت قرار می دهند.
شکوفایی تحقیق و اثر بخشی دانشگاه و مراکز پژوهشی، در ارتباط‌شان با بخش صنعت و تولید نمایان می‌شود. آنجا که علم در خدمت توسعه‌ی صنعت و خدمات کشور قرار می‌گیرد؛ در راه خودکفایی گام بر می‌دارد و گره‌ای از کار مردم باز می‌کند. تجاری‌سازی علم و تولید ثروت از دستاورد‌های علمی نیز، از تکالیف مهم مراکز تحقیقاتی به شمار می‌رود که در تعامل با بازار و متخصصان توسعه بازارامکان‌پذیر است و درخور حضور در این حوزه و هم‌افزایی.
پژوهش و تحقیق امری مداوم و زمان‌بر است و بعضا تنها به کشف مسیر‌های نادرست ختم می‌شود که این نیز خود می‌تواند کشف مسیر درست را برای دیگر پژوهشگران تسهیل کند. شایسته است که مدیران بر این نکته واقف باشند و اعتماد و اتکای خود را بر تحقیق و محقق دوچندان کنند.
به مناسبت هفته پژوهش، فرصت را مغتنم شمرده، از تلاش جهادگرانه همكارانم در عرصه علم و پژوهش كه در راستای ماموریت‎ها و محور‌های تحقیقاتی پژوهشگاه قدم برداشته، تشكر و قدردانی می‎نمایم و برای همگی موفقیت روزافزون را از درگاه الهی مسالت می‎نمایم.

محمد  خوانساری
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات