همکاری پژوهشگاه با سازمان فضایی ایران در راستای آزاد سازی داده‌های ماهواره ای

شما اینجا هستید

در نشست پژوهشگاه با سازمان فضایی؛

همکاری پژوهشگاه با سازمان فضایی ایران در راستای آزاد سازی داده‌های ماهواره ای

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در این نشست که امروز  دوشنبه ۲۶ آذر ماه برگزار گردید،  دکتر خوانساری، رئیس پژوهشگاه گفت: پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با دستگاه‌‌های مختلفی از جمله شرکت ملی پست در حوزه‌‌های زیرساختی بخش (ICT) مذاکراتی داشته است.

دکتر خوانساری تصریح کرد: در حوزه  کسب و کار و مدل‌‌های اقتصادی نیز فعالیت‌‌های خوبی شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه در بخش‌‌های فنی نیز با حمایت‌‌های سازمان فضایی اقدامات خوبی انجام شده است، خاطرنشان کرد: در بحث کسب و کار‌‌های فضاپایه می توانیم همکاری‌‌های خوبی با سازمان فضایی داشته باشیم.

دکتر مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران اظهار داشت در حوزه زیرساخت‌‌های ثابت و سیار توفیقات بسیار خوبی در کشور حاصل شده است و امروزه کشور در صنعت (ICT) پیشرو است.

رئیس سازمان فضایی ایران تصریح کرد: پژوشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان اتاق فکر بخش توسعه توسعه (IT) و (ICT) فعال است.

وی با بیان اینکه حوزه فضا به عنوان یکی از زیرساخت‌‌های ارتباطی استراتژیک باید مورد توجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: توسعه منظومه‌‌های ماهواره ای به عنوان انقلاب صنعت فضایی با ارائه خدمات پهن باند، آینده ارتباطات را متحول خواهد کرد، بنابراین در حوزه فضایی و شبکه‌‌های ناوبری باید به خوداتکایی کامل برسیم.

وی با بیان اینکه ثروت و قدرت آینده در اختیار کشور‌هایی است که صاحب داده به شمار می روند و قدرت تحلیل داده دارند، بیان داشت: مطابق با برنامه توسعه فناوری بومی تا سال ۱۴۰۴ به دنبال دستیابی به ماهواره سنجشی با دقت یک متر در مدار هستیم.

رئیس سازمان فضایی گفت: توسعه شبکه ارتباط ماهواره ای و منظومه‌‌های ماهواره ای در دستور کار سازمان فضایی ایران قرار دارد که امیدواریم با حضور و مشارکت بخش خصوصی بتوانیم این بخش را متناسب با نیاز‌‌های کشور توسعه دهیم.

دکتر براری خاطرنشان کرد:  دستیابی به ماهواره مخابراتی بومی ظرف هفت سال آینده در راس برنامه‌‌های سازمان فضایی ایران قرار دارد که در این راستا، گام‌‌های اولیه با طراحی و ساخت ماهواره‌‌های ناهید برداشته شده است.

رئیس سازمان فضایی ایران تاکید کرد: توسعه بازار، بخش خصوصی و شرکت‌‌های دانش بنیان، جذب سرمایه گذاری و تضمین خرید یکی از مهمترین دغدغه‌‌های ما در توسعه صنعت فضایی کشور است.