کارگاه آموزشی " طراحی آنتن‌های ماهواره ای"برگزار گردید

شما اینجا هستید

به مناسبت هفته جهانی فضا در پژوهشگاه؛

کارگاه آموزشی " طراحی آنتن‌های ماهواره ای"برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات وفناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران)، در این کارگاه که توسط دکتر ایمان آریانیان و دکترسلما میرهادی برگزار گردید ابتدا راجع به تاریخچه توسعه آنتن‌‌های فضایی بحث گردید و مسائل مربوط به طراحی آنتن‌‌های ماهواره ای توضیح داده شد.

بنا بر این گزارش در ادامه مقدماتی مربوط به دسته بندی ماهواره‌ها بر اساس وزن و اندازه مطرح شده و در بین آن‌ها به اهمیت و مزایای ماهواره‌‌های کوچک به ویژه CubeSat‌ها پرداخته شد.

پروژه‌‌های جدید انجام شده در غالب پرتاپ ماهواره‌‌های کوچک توسط کشور‌های مختلف معرفی گردید. همچنین پیشرفت‌های اخیر در آنتن‌های ماهواره‌‌های کوچک با کاربرد‌های تله متری و تله کامند، سنجش از راه دور ماهواره، جهت یابی و ارسال داده‌ها با سرعت بالا به تفصیل مورد بررسی قرار گرفت.
ادامه طراحی آنتن رفلکتوری با پترن شکل داده شده با شکل دهی به سطح آنتن یا با تغذیه آرایه ای و آنتن‌‌های آرایه بازتابی و کاربرد آن در فضا و نحوه طراحی آن توضیحاتی ارائه گردید. در انتها نرم افزار طراحی آنتن‌‌های رفلکتوری با پترن شکل داده شده تهیه شده در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات معرفی و روند طراحی با آن توضیح داده شد.