كارگاه "ارائه مهمترین نوآوری‌ها و دستاوردهای نمایشگاه CEBIT2018 كشور آلمان " برگزار گردید

شما اینجا هستید

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران)، در این كارگاه، چكیده­ ای از مطالب زیر ارائه شد: در راستای تحقق رسالت پژوهشگاه  و دستیابی به هدف كمی رصد، پژوهش و انتقال دانش فنی، حضور پژوهشگران پژوهشگاه در نمایشگاه CEBIT به عنوان بزرگترین رویداد دنیا در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بسیار حائز اهمیت می­ باشد. در همین راستا، مدیران و كارشناسان مرتبط هر ساله جهت بازدید از نمایشگاه CEBIT به عنوان بزرگترین رویداد فناوری اطلاعات و ارتباطات جهان اقدام می­نمایند.

بنا بر این گزارش نمایشگاه CEBIT2018 از تاریخ ۲۱ لغایت ۲۵ خرداد ماه در شهر‌هانوفر كشور آلمان برگزار گردید و دكتر احسان آریانیان، عضو هیأت علمی پژوهشگاه  و مجری پروژه رگولاتوری كلان­ داده ­ها، به عنوان مأمور پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در این نمایشگاه حضور یافت. به موازات نمایشگاه، كنفرانس­ها و نشست­‌های بین­ المللی برگزار گردید كه با حضور مأمور پژوهشگاه در آنها، پژوهشگاه و به تبع آن وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در جریان جدیدترین نوآوری­ها و راهكارها در حوزه ­‌های فناوری­‌های نوین از قبیل كلان­ داده­‌ها، هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء، زنجیره بلوكی، رایانش ابری، واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، روباتیك و ربات­‌های انسان­ نما، حمل و نقل هوشمند و پرنده­‌‌های بدون سرنشین و امنیت قرار گرفت.

گفتنی است مهمترین نتایج این سفر عبارت بودند از: آشنایی و رصد آخرین تحقیقات، پژوهش­ها و تازه­‌های فناوری­‌های نوین و دنیای دیجیتال، زمینه­ سازی انتقال دانش و فناوری به داخل كشور و آشنا نمودن متخصصان ICT كشور با جدیدترین فناوری­ها، و به صورت خاص تعامل با كارشناسان بین­ المللی و آشنایی با محصولات نرم­ افزاری حوزه كلان­ داده­‌ها نظیر سرویس­ها و محصولات جهت حفاظت از داده ­ها منطبق با قانون GDPR اتحادیه اروپا ( در راستای پروژه رگولاتوری كلان­ داده­‌ها )، و شناسایی حوزه ­های­ (۱) رباتیك و تعامل انسان و رایانه و (۲) واقعیت مجازی و واقعیت افزوده به عنوان حوزه­‌هایی كه در نمایشگاه CEBIT2018 بسیار به آنها پرداخته شده بود ولی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات كمتر روی آنها تمركز شده است. در این کارگاه، مهمترین نتایج سفر مذكور در اختیار شركت كنندگان قرار گرفت.