اعلام خدمات و فعالیت‌های آزمایشگاه ارزیابی خدمات وب (وب آزما)

شما اینجا هستید

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران) با توجه به گسترش روزافزون خدمات بومی ارائه شده در فضای مجازی و اهمیت ارزیابی، كیفیت سنجی و رتبه‏ بندی این خدمات با هدف ارتقاء توانمندی‏‌های آنها و نیز  ضرورت شناخت نقاط ضعف و قوت هریك در مقایسه با دیگران و نیز رقبای خارجی، آزمایشگاه «ارزیابی و اعتبارسنجی خدمات وب» در پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه راه­ اندازی شد.

بنابراین گزارش هدف‏ گذاری اصلی وب‏ آزما، توسعه همگام و هماهنگ با خدمات بومی وب بوده است به گونه‏ ای كه امكان ارزیابی و كیفیت‏ سنجی دستاوردها و خروجی­‌های این خدمات همزمان با توسعه آنها در آزمایشگاه امكان‏پذیر باشد.

از جمله فعالیت­ها و خدمات مهم وب­ آزما از زمان تأسیس عبارت است از:

ایجاد و توسعه بستر ارزیابی خدمات وب (از جمله جویشگر‌های متنی، تصویری و مستندات علمی، خدمات جستجو و تحلیل خبر، خدمات جستجوی نقشه، مترجم­‌های ماشینی، ایمیل و ... )
ایجاد بستر ارزیابی ابزار‌های پردازش زبان فارسی (از جمله ابزار‌های تشخیص موجودیت اسمی و مرجع­ گزینی)
 ارائه گزارشات دوره­ای ارزیابی خدمات مذکور در مقایسه با یکدیگر و همچنین در مقایسه با خدمات مشابه خارجی به همراه تحلیل نقاط ضعف و قوت هر یک از خدمات
ارائه گزارشات مربوط به میزان کاربری (تعداد کاربران، درصد کاربران ماندگار و ...) و تخمین سهم بازار خدمات مختلف
ذائقه­ سنجی و تشخیص میزان اقبال کاربران خدمات مختلف
بررسی و تحلیل گستره استفاده از خدمات وب داخلی و خارجی
ارائه بستر مربوط به سیر زمانی پرس­وجو‌های کاربران خدمات جویش
توسعه بستر جمع­ سپاری (این بستر، با در اختیار داشتن بیش از ۴۰۰ عضو فعال، امکان انجام فعالیت­هایی را که نیاز به خرد جمعی دارند فراهم می سازد)
ارائه دادگان مختلف جهت انجام فعالیت­‌های پژوهشی (به عنوان مثال داده ­‌های آماده شده جهت انجام فعالیت­‌های هوش مصنوعی و یادگیری عمیق)

گفتنی است در حال حاضر با اجرای پروژه "توسعه آزمایشگاه ارزیابی خدمات وب (وب آزما)" نتایج این آزمایشگاه در سایت  webazma.itrc.ac.ir قابل رویت است. متقاضیان می­توانند از طریق اطلاعات تماس ذکر شده در سایت درخواست خود را ارسال نمایند.