بستن× ارتباط ۸۴۹۷۷۶۷۲
بستن×

فرم جستجو

تسريع در توسعه بازار كلان داده كشور نيازمند ديدگاه اكوسيستمي و رويكرد فعال كليه بخشهاي حاكميتي است

رئيس پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات ؛
تسريع در توسعه بازار كلان داده كشور نيازمند ديدگاه اكوسيستمي و رويكرد فعال كليه بخشهاي حاكميتي است

در راستاي اجراي پروژه هاي « تدوين نقشه راه كلان داده ها» به كارفرمايي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات و « رگولاتوري كلان داده ها» به كارفرمايي سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي، مستندي تحت عنوان « گزارش تحليلي نخستين پيمايش كلان داده ها در ايران» تدوين گرديد.

به گزارش روابط عمومي پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات، دكتر محمد خوانساري با اعلام اين خبر افزود: براي نخستين بار پيمايش كلان داده ها با هدف شناسايي وضعيت موجود در زيست بوم كلان داده ها و چالشهاي توسعه آن در كشور به منظور برنامه ريزي براي تعيين راهبردهاي صحيح و توانمندساز در راستاي ايجاد و ارتقاي زيست بوم كلان داده ها و تدوين چارچوب رگولاتوري و نظارت بر ارائه سرويسهاي مربوط به اين فناوري در كشور، انجام شد.

وي گفت: اين پيمايش در سه مرحله ، طي اجراي نمايشگاه الكامپ 96(30 تير تا 2 مرداد)، نمايشگاه تلكام 96(24 مهر تا 27 مهر) و نيز به صورت برخط در سايت طرح كلان داده ها به نشاني«bigdata.itrc.ac.ir» در شهريور ماه 96 انجام گرديده است.

وي اضافه كرد: در اين پيمايش در مجموع به 1050 شركت مراجعه شده و از ميان آنها اطلاعات و پرسشنامه هاي 102 شركت مورد تحليل نهايي قرارگرفته است.

رئيس پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات به يكي از نتايج اين پيمايش اشاره كرد و افزود: رشد اقتصادي كلان داده نيازمند آزادسازي داده هاي دولتي و وجود سياستها و ساختارهاي حكمراني داده مي باشد.

وي در ادامه مشاهدات پيمايش مذكور گفت: علي رغم تلاشهاي زيرساختي وزارت ارتباطات، بازار حوزه كلان داده نيازمند حمايتهاي قانوني و انجام تكاليف ساير دستگاههاي وزارتخانه ها و نهاد مربوط براي فعال سازي است كه از جمله آن مي توان به مواردي از قبيل نظام ارزش گذاري داده ها و بازار داده ها، حمايت از داده هاي شخصي كاربران و رعايت حريم خصوصي و مالكيت داده، حمايت قانوني از حريم داده هاي باز، حمايت از راه اندازي مراكز نوآوري و شتاب دهي تخصصي و سرمايه گذاري مخاطره پذير، تربيت نيروي متخصص مورد نياز كشور در اين حوزه و بومي سازي و توسعه سكوهاي پردازشي كلان داده اشاره كرد.

دكتر خوانساري در پايان از مهمترين چالشهای حقوقی و قانونی ذکر شده توسط شرکتها در اين پيمايش را ناتوانی نظام حقوق اقتصادی ایران در شناسایی داده ها به عنوان سرمایه و موضوع کسب و کار، نبود الزام قانونی جهت تسهیل  بهره برداری منصفانه از داده ها به منظور ارائه خدمات و رفاه عمومی، عدم تناسب حمایت‌های قانونی از حریم داده های باز به منظور تعیین حق دسترسی  و بهره برداری از آن‌ها و عدم تناسب حق مالکیت داده ها  با بهره برداری مجاز از آن ها، نام برد.

 

گفتني است اطلاعات تكميلي در سايت كلان داده ها به آدرس http://bigdata.itrc.ac.ir قابل دسترس است.

فايلهاي گزارش تحليلي در ذيل قابل دريافت مي باشد.

گزارش خلاصه از نخستین پیمایش کلان‌داده‌ها در ایران

کتاب گزارش تحلیلی نخستین پیمایش کلان داده‌ها در ایران