بستن× ارتباط ۸۴۹۷۷۶۷۲
بستن×

فرم جستجو

جذب طبقه خلاق در پارک علم و فناوری، با حضور شرکت های بین المللی میسر می شود

معاون وزیر ارتباطات عنوان کرد :
جذب طبقه خلاق در پارک علم و فناوری، با حضور شرکت های بین المللی میسر می شود
معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات با بیان اینکه در زمینه پارکهای فناوری، لازم است به روش های جهانی توجه کنیم؛ گفت: جذب طبقه خلاق در پارک علم و فناوری، با حضور شرکت های مخابراتی بزرگ و بین المللی، میسر می شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران) دکتر امیرحسین دوایی مرکزی معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم افتتاح پارک علم  و فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه امروزه درباره اینترنت اشیا بسیار صحبت می شود، گفت : به وسیله این فناوری، مشکلات بسیاری که کشورها در زمینه محیط زیست ، آب ، سلامت و کشاورزی؛ در یک ظرف تکنولوژیک جدیدی قابل حل است تا  اندیشمندان، فقرا و طبقات کمتر برخوردار نیز مزه ICT را بچشند.

وی با بیان اینکه تحولات مربوط به اینترنت اشیا به شدت ICT  را تحت تاثیر خود قرار داده است ، افزود :شبکه های مخابراتی
3G _ 4G بیشترین پهنای باند را بر مبنای سرعت در اختیار کاربران قرار می دهند، به دلیل اینکه بیشترین کاربران آنها موبایل ها هستند و تصویر ، صوت و ویدیو را منتقل می کردند بنابراین این سرویس ها با ویژگی سرعت باید ارایه می شد.

وی با تاکید به اینکه در حوزه اینترنت اشیا عکس این شرایط وجود دارد ، گفت : در استفاده از موبایل روزها از پهنای باند استفاده می کنیم و شب ها آن را شارژ می کنیم اما در اینترنت اشیا باطری باید تا 10 سال شارژ داشته باشد و بعد از آن تعویض شود .

معاون وزیر ارتباطات تصریح کرد: در اینترنت اشیا نیاز به انتقال نداریم و باید حجم کمی را گاهی مواقع اما با اطمینان بالا تبادل کنیم و همین ویژگی های تناقضی را در حوزه ارتباطات شکل داده است؛ بطوری که تکنولوژی فرآیند دیگری را طی می کند.

وی با بیان اینکه برای رفع این مشکلات شبکه های محلی و بومی در بعضی از نقاط شکل گرفت ، خاطر نشان کرد : اما  روندی که در حال حاضر طی می شود این است که شبکه ها و خدمات اینترنت اشیا در داخل شبکه های مخابراتی شکل می گیرد و همان الزامات امنیتی که شبکه های مخابراتی دارند برای این شبکه ها نیز اعمال می شود، در این میان دولت ها می توانند برای مقررات گذاری از طریق اپراتورها وارد شوند  و به این صورت ساماندهی در حوزه تلکام ایجاد می شود.

دوایی در ادامه گفت : باید بسیاری از خدمات و سرویس ها در حوزه اینترنت اشیا ارایه شود تا این تکنولوژی اثر بخشی خود را در این حوزه نشان دهد، البته ارایه این سرویس ها کار طبقه خلاق در این حوزه است تا در کنار عوامل دیگر این حوزه بتواند محصول اینترنت اشیا را به بازار عرضه وا هداف اجتماعی آن را محقق کنند.

وی به قرار گرفتن وندورها (تامین کننده زنجیره ) در کنار شرکت های مخابراتی در دنیا برای رسیدن به این هدف اشاره کرد و افزود : در این زمینه پروژه ای در آفریقا در مدیریت آب آغاز شده است که در سال 2017 به بهره برداری رسید و همچنین پروژه های دیگری نیز در این حوزه و با همین روش در ترکیه و اسپانیا نیز، انجام شده است .

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات به راه اندازی پارک فناوری توسط شرکت مخابراتی ودافون اشاره کرد و گفت : هدف از راه اندازی این پارک، چگونگی جذب طبقه خلاق و ارایه سرویس های خلاقانه و جدید است که منفعت ارایه این سرویس ها به اجتماع و شرکت ها نیز، می رسد.

وی با تاکید بر اینکه ما در ایران نمی توانیم خود را از این موقعیت کنار بکشیم ، اظهار داشت : ما نمی توانیم در این حوزه به راه حل های قدیمی برگردیم و حتما باید به راه حل های جهانی نیز توجه کنیم.

دکتر دوایی در پایان سخنان خود در این مراسم اظهار امیدواری کرد:لازم است چنین فرآیند هایی در پارک علم و فناوری، با حضور شرکت های بزرگ مخابراتی بین المللی ایجاد شود تا دریچه ای برای جذب طبقه خلاق در این حوزه باشد.