بستن× ارتباط ۸۴۹۷۷۶۷۲
بستن×

فرم جستجو

تدوین نقشه راه کلان داده ها و برنامه عملياتي آن در پژوهشگاه


تدوین نقشه راه کلان داده ها و برنامه عملياتي آن در پژوهشگاه
پروژه نقشه راه کلان داده ها (Big Data) و برنامه عملياتي آن در پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات تدوين شد.

به گزارش روابط عمومي پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات، پروژه "تدوين نقشه راه كلان داده ها" در راستاي اجراي سند راهبردي برنامه ششم توسعه كشور و در جهت تحقق هدف كمي "رصد، پژوهش و ارتقاي دانش داخلي" در حوزه كلان داده ها از طرف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به پژوهشگاه ابلاغ شده که هدف آن شناسايي ابعاد مختلف فناوري كلان داده ها و تدوين نقشه راه و اقدامات اجرايي لازم در مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مي باشد تا بتوان بستري مناسب جهت ايجاد و توسعه اكوسيستم فناوري كلان داده ها و بهره گيري از ارزش هاي پنهان در كلان داده ها در كشور فراهم نمود.

بنا بر اين گزارش، این پروژه از چهار فاز اصلی تشکیل شده که فازهای اول و دوم آن به پایان رسیده و فعالیتهای آنها عبارت بودند از تدوین منشور پروژه مطابق استاندارد پژوهشگاه، به تصویب رساندن منشور پروژه توسط نماینده وزارت و شورای پژوهشی، تعیین مفاهيم اساسي کلان داده ها، گونه شناسی کلان داده ها از منظرهای فناوری، کسب و کار، امنیت، سرویسها، کاربردها، استانداردها و قوانین و مقررات، تعیین معماری مرجع و  زنجیره ارزش کلان داده‌ها. هم اکنون پروژه در فاز سوم خود می باشد که به تحلیل محیط و تعیین زیست بوم کسب و کار کلان داده ها و ذینفعان آن در ایران اختصاص دارد.

گفتني است کلان داده­ها (Big Data) به حجم زيادي از داده­ها اطلاق مي­شود كه پردازش آنها بوسيله پايگاه داده­هاي سنتي و ابزارهاي پردازش و تحلیل سنتی قابل انجام نيست. از يك جهت ارزش بالقوه نهفته در کلان داده­ها آنقدر بالا است كه در دهه آتي مي­توان آنرا به مثابه يك چاه جديد نفتي كشف نشده دانست؛ لذا، امروزه داده ها به عنوان یک دارائی ملی شناخته می شوند. همچنین تحلیل و استفاده از داده ها به عنوان یک عامل کلیدی برای رقابت و رشد برای کلیه شرکت ها تبدیل شده و می تواند موجب مزیت رقابتی در اشتغال زائی، رونق کسب و کار، نوآوری و اثرات مثبت اجتماعی باشد.