ساخت رایانه ای که با افراد فلج صحبت می‌کند

شما اینجا هستید

بررسی تغییرات موجهای مغز؛

ساخت رایانه ای که با افراد فلج صحبت می‌کند

به گزارش تماس نیوز، آنان یک رابط کاربری رایانه ای را طراحی کرده اند که مانند کلاهی بر روی سر قرار می‌گیرد و از این طریق می‌توان با افراد فلج و فاقد توان برقراری هرگونه ارتباط، تماس برقرار کرده و حتی با آنها صحبت کرد.

البته این ابزار تنها برای برقراری ارتباط با افرادی قابل استفاده است که علیرغم فلج شدن دارای احساسات بوده و ذهنشان نیز سالم باشد.

این رابط کاربری رایانه ای بر روی چهار بیمار کاملا فلج با موفقیت آزمایش شده که حتی با حرکات چشم نیز نمی توانند مقصود خود را بیان کنند. محققان در این رابط کاربری رایانه ای که شباهت زیادی با کلاه شنا دارد از طیف مادون قرمز برای بررسی تغییرات در موج‌‌های الکتریکی مغز معلولان و همین طور تغییرات جریان خون آنها استفاده کرده اند تا از این طریق قادر به درک خواست‌ها و نیاز‌های آنان باشند.

سه بیمار از چهار بیمار یاد شده در پاسخ به این سوال که آیا می‌خواهند زندگی کنند، پاسخ مثبت داده و در پاسخ به این سوال که آیا شاد هستند هم گفته اند: بله. از بیمار چهارم به دلیل درخواست والدینش چنین سوال‌هایی پرسیده نشد.

به این افراد معلول نحوه استفاده از این رابط کاربری رایانه ای آموزش داده شده و آنها می‌دانند باید از بخش جلویی مغزشان برای پاسخ به سوالات پرسیده شده استفاده کنند. البته این پاسخ‌ها فعلا محدود به بله و نخیر است. این اختراع حاصل تلاش‌‌های Niels Birbaumer دانشمند ساکن شهر ژنو است و وی وعده داده که آن را در آینده ارتقا خواهد داد.