ارایه نخستین گزارش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مجلس دهم / افزایش حجم بازار ICT تا پایان برنامه ششم به ۸۶ هزار میلیارد تومان

شما اینجا هستید

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات،‌ پیش از ظهر امروز (یکشنبه) با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، به بیان عملکرد وزارت در دولت یازدهم و پاسخ به سوالات نمایندگان پرداخت. به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر  واعظی در این جلسه با اشاره به جهانی IT در اقتصاد جهانی گفت: تحولات بسیار وسیع است در مجموع این تحولات امروز بازار جهانی از سهم اقتصاد ۳۵ هزار میلیارد دلار است که سهم ما از این بازار ۵/۰ درصد است که ما باید بتوانیم سهم خود را افزایش داده و ۱% سهم بازار را داشته باشیم.

وی با اشاره به تلاش دولت و وزارت ارتباطات در جبران عقب ماندگی‌‌های بخش ICT که در گذشته صورت گرفته،‌خاطر نشان کرد: با توجه به این که  ICT پیشران توسعه وتوانمندساز بخش‌‌های مختلف و تسهیل کننده زندگی مردم است، در این مدت سرمایه گذاری روی زیرساخت انجام شد.
 واعظی باتشکر از مجلس به واسطه تصویب لایحه در اواخر سال ۹۲ افزود: تصویب این لایحه امکان سرمایه گذاری را فراهم کرد به طوری که اگردر سال ۹۱،۵۰۰ میلیون تومان سرمایه گذاری صورت گرفته بود در سال ۹۴، این میزان به ۶۴۰۰ میلیون تومان رسید و کماکان این سیاست دنبال می‌شود.
وی ادامه داد: سهم بخش خصوصی بیش از ۲۰ میلیون است که تا پایان برنامه ششم به ۶۷ هزار میلیون تومان افزایش می‌یابد. حجم بازار حوزهICT هم امروز حدود ۴۲ میلیارد تومان است که تا پایان برنامه به حدود ۸۶ هزار میلیون تومان می‌رسد.
وزیر ارتباطات خاطر نشان ساخت: طبق برنامه‌هاو اسناد سیاست‌‌های کلان  قرار است رتبه بهتری برای سنجش داشته باشیم و در منطقه جز ۳ کشور اصلی باشیم و خوشبختانه بر اساس آمار اکونومیک فروم رتبه ما در سال گذشته ۱۰۴ بود که به ۹۶ ارتقا یافته است.
واعظی در ادامه با اشاره به فرمان مقام معظم رهبری نسبت به تشکیل  شورای عالی فضای مجازی ابراز امیدواری کرد با تشکیل این شورا مشکلات حوزه با سیاستگذاری درست حل شود.
وی از سیاست‌‌های این وزارتخانه به اجتناب از تصدی گری و حمایت از بخش خصوصی، سالم سازی فضای رقابت و مدیریت منابع کمیاب تولید داخلی، توسعه سامانه‌‌های هوشمند، کاهش شکاف دیجیتالی در مناطق محروم و مرزی و کمتر توسعه یافته،‌ صیانت از مرز‌های کشور در فضای مجازی (مرز داری الکترونیک)، حفظ پایداری و امنیت اطلاعات، توسعه محتوای بومی، حمایت از کسب و کار نوپا و شرکت دانش بنیان و توسعه خدمات ICT برشمرد.
واعظی عملکرد دولت یازدهم در این بخش را مثبت ارزیابی کرد و گفت: از ابتدای دولت شاهد افزایش شبکه انتقال داخلی به ۴۱۰۰ مگابیت بودیم. همچنین ظرفیت پهنای باند داخل به عنوان زیرساخت شبکه ملی اطلاعات به چهار هزار مگابیت رسیده و در این مدت  تعداد مشترکین از ۴۰۰/۵ میلیون در ابتدای دولت به ۳۴ میلیون رسیده که هر آنچه نیاز به دسترسی اینترنت ثابت و سیار بوده انجام شده است.
وزیر ارتباطات در ادامه از سرمایه گذاری بر روی نسل ۳ خبر داد و گفت: در حال حاضر  ۱۵ هزار BTS  نسل سوم فعال است و نسل چهارم نیز ۳۳۹۳ سایت به بهره برداری رسیده است.
وی از جمله سیاست‌‌های وزارت متبوع، به کم کردن ترافیک بین الملل و افزایش ترافیک داخل اشاره کرد و افزود: در ابتدای دولت این نسبت ۱۰ به ۹۰ بود که با تولید محتوای داخل ترافیک داخل به ۴۰ درصد رسیده است و امیدواریم تا پایان دولت به ۵۰ درصد برسد.
وی از وجود ۷۷ میلیون مشترک تلفن همراه با ضریب نفوذ به ۹۶ درصد در کشور خبر داد و گفت: توجه ویژه به روستا‌های کشور صورت گرفته و با توجه به این که در ابتدای دولت، روستاها دارای اینترنت نبودند الان ۱۸ هزار روستا متصل هستند و هدف ما بردن خدمات سلامت، آموزش و کشاورزی را به روستا است.
وی با یادآوری  پوشش ۳۷% سطح جغرافیایی کشور در ابتدای دولت  گفت: الان ۵۶% تحت پوشش فرکانس است.
واعظی همچنین در خصوص تحولات در پست گفت: در ابتدای دولت   زیان انباشته پست ۳۵۰ میلیون تومان بود ۱۵۰ میلیون تومان هم به پیمانکاران بدهکار بود که با سیاست مدیر عامل و  اعضای هیات مدیره همه زیانها برطرف و جبران شد.
وی با اشاره به ایجاد۲۲ خدمت جدید در پست و همراه شدن با IT با عنوان خدمات اینترنت و تجارت الکترونیک گفت: در حال حاضر در پست شاهد رشد ۶۹ درصدی درآمد هستیم.
واعظی همچنین پست را با پروژه GAAF در خدمت شبکه ملی اطلاعات دانست و سیاست جدی وزارت را اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.
به گفته وزیر ارتباطات شش پروژه در این زمینه تعریف شده که در حال اجرا است.
واعظی با اشاره به تحولات بعد از برجام افزود: ضمن ارتباط نزدیکی با کشور‌های مختلف یافته از نظر دسترسی به تکنولوژی، در خریدها هم امتیازات خوب کسب می‌کنیم.
وی در عین حال با تاکید بر استفاده از محصولات بومی و ایجاد شبکه بومی افزود: شبکه توانا در ۲ سال گذشته تعریف شد که از محصولات داخلی است.
وزیر ارتباطات در ادامه از توجه به خط و زبان فارسی گفت و در این زمینه به حمایت از موتور جست و جوی یوز و پارس جو اشاره کرد.
وی همچنین از اختصاص۱۰۸ میلیون تومان وام وجوه اداره شده به ۲۱۶ شرکت دانش بنیان خبر داد و گفت: به دنبال طراحی ماهواره مخابراتی و سنجشی در داخل هستیم.
وی با تاکید ایجاد شغل بر فارغ التحصیلان مرتبطادامه داد: ۰۰۰/۱۲۰ اپلیکیشن در کشور نوشته و استفاده می‌شود و سال گذشته ۷ هزار شغل ایجاد شد و رئیس جمهور و دولت با جدیت این را دنبال می‌کند.
وی اولویت اول خود را شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد و گفت: در حکم رهبری برای فضای مجازی بر آن تاکید شده و این شورا هم بر آن تاکید دارد و خوشبختانه زیرساخت‌‌های آن تا حد قابل قبول ایجاد شده و ۲۷ اردیبهشت مراکز تبادل ترافیک تهران رونمایی شد و به زودی در شهر‌های تبریز مشهد و شیراز هم رونمایی خواهد شد تا استفاده مردم از محتوای داخلی بیشتر و هزینه کاهش یابد.
واعظی همچنین با تاکید بر استفاده از فرصت‌‌های اینترنت گفت: همزمان با توسعه شبکه ملی، صیانت اجتماعی به عنوان زیرساخت شبکه باید توسعه یابد چرا که ما به دنبال اینترنت سالم در کشور هستیم. باید فرهنگ سازی کرد که مردم آگاه شوند چگونه از شبکه بهره گیرند.
وی با اشاره به فیلترینگ هوشمند نیز گفت: با کمک دانشگاه‌ها و مراکز دانش بنیان فیلترینگ هوشمند را انجام داده و  ۲۰۰ میلیارد تومان برای آن در نظر گرفته ایم.
وزیر ارتباطات در خصوص دولت الکترونیک نیز به ایجاد و توسعه دولت الکترونیک بر بستر شبکه ملی اطلاعات برای دسترسی آزاد به اطلاعات و مقابله با فساد اشاره کرد و افزود: زیرساخت شبکه آماده و فاز اول آن را رونمایی شده است و جلسات زیاد با دستگاه‌‌های مختلف داشته ایم که ۶۷ دستگاه به آن متصل شدند و امیدواریم بعد از دولت الکترونیک دولت همراه و سپس دولت هوشمند را داشت.
وی همچنین از اختصاص خدمات خرده بانکداری در ۱۰۰ درصد دفاتر روستایی خبر داد و گفت: مراکز تسهیل کسب و کار نوپا در استان‌های مختلف راه اندازی خواهد شد
واعظی اهم برنامه ششم توسعه را ۵ برابر شدن محتوا دانست و گفت: به منظور دستیابی به کشور برتر منطقه با افزایش سرمایه گذاری در زیرساختها، امکان دسترسی۸۰% خانوارها به پهن باند در بستر شبکه ملی اطلاعات با توجه به افزایش محتوای فاخر دنبال می‌شود.
وی انتظار از مجلس را حمایت از پیشنهادات مربوط بهICT در برنامه ششم و تدوین قوانین در ایجاد کسب و کار‌های جدید و اصلاح قوانین مرتبط با فضای مجازی و رفع خلاء‌های حقوقی عنوان کرد.
وزیر ارتباطات حفاظت از کاربران در فضای مجازی، حمایت قانونی از اشتراک گذاری اطلاعات،سالم سازی و استفاده بیشتر از فضای فرکانسی کشور را از دغدغه‌‌های این دولت برشمرد.