ساخت تراشه ای که سلامت باتری موبایل را تضمین می‌کند

شما اینجا هستید

هشدار نسبت به انفجار؛

ساخت تراشه ای که سلامت باتری موبایل را تضمین می‌کند

دانشمندان موفق به ساخت تراشه هوشمندی شده اند که با قرار گرفتن درون باتری سیستم‌‌های همراه نسبت به انفجار یا آتش گرفتن آن هشدار می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این روزها باتری‌های لیتیوم یونی کاربرد‌های وسیعی پیدا کرده اند. آنها از تلفن‌های همراه هوشمند گرفته تا سایر سیستم‌‌های الکترونیکی همراه را شارژ می‌کنند. استفاده گسترده و همه روزه از این نوع باتریها موجب شده تا در برخی موارد آنچنان داغ شده که تا مرز انفجار نیز پیش روند.

اکنون گروهی از دانشمندان با آگاهی از این موضوع تراشه هوشمندی ساخته اند که به راحتی در این دسته از باتریها تعبیه شده و کار زیر نظر قرار دادن سلامت آنها را انجام می‌دهند. بدین ترتیب دیگر جای نگرانی درخصوص منفجر شدن و یا آتش گرفتن باتری‌‌های لیتیوم یونی وجود نخواهد داشت.

در حال حاضر باتری‌‌های لیتیوم یونی به همراه تراشه ای ساخته می‌شوند که ولتاژ، دما و میزان شارژ آنها را در سطحی مناسب قرار می‌دهد. این تراشه به کاربر سیستم همراه درخصوص داغ شدن بیش از حد باتری هشدار می‌دهد.

اما به عقیده دانشمندان دانشگاه فنی نانیانگ سنگاپور که تراشه هوشمند جدید را ساخته اند، تراشه‌‌های فعلی فاقد کارایی لازم برای تشخیص هرگونه نقص در عملکرد باتری هستند که این خود می‌تواند جرقه شکل گیری معایب بعدی در باتری باشد.

اما تراشه هوشمند این دانشمندان نه تنها کارایی تراشه‌‌های قبلی را دارد بلکه سلامت باتری و میزان شارژ آن را نیز به طور مداوم زیر نظر دارد.