پیام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت روز پژوهش

شما اینجا هستید

پیام روز پژوهش؛

پیام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت روز پژوهش

شناخت و رفع نیاز‌های بشری و رسیدن به حقایق واقعی جهانی که در آن زندگی می‌کنیم ما را به تحقیق و پژوهش وا می‌دارد. لزوم انجام تحقیقات در همه حوزه‌‌های زندگی بشری و ضرورت شناخت این حوزه‌ها همواره دغدغه نخبگان و صاحب نظران مختلف بوده و آنها را به این مهم سوق  داده است.

 صاحب نظران, پژوهش را زیر بنای توسعه می‌دانند و جامعه ایی را موفق و پیشرفته توصیف می‌کنند که بر مدار نخبگان و شایستگان علمی و پژوهشی بچرخد. جامعه ایی که تصمیم گیری‌ها ی آن از سوی نهاد‌‌های علمی پژوهشی پشتیبانی شود،گام به سوی توسعه و ترقی می‌گذارد. همچنین مهمترین ویژگی یک کار پژوهشی، کاربردی بودن آن است؛ به عبارت دیگر کار پژوهشی باید به گونه‌ای باشد که بتواند در فرآیند تولید و توسعه  به کارگرفته شود.

پژوهش‌‌های کاربردی لازمه پیشرفت و عقب نماندن و دچار رکود و سکون نشدن در زمینه‌‌های تکنولوژی، صنعت، کشاورزی، پزشکی، فرهنگ، سیاست و…است.  دراین میان هر دولت که بتواند مبنا و زمینه تصمیم گیری‌‌های خود را بر تحلیل‌ها و اطلاعات پژوهشگران و محققان استوار کند، به یقیق کارنامه ای درخشان و عملکردی قابل دفاع خواهد داشت که دولت تدبیر و امید نیز، این حقیقت را از ابتدا به خوبی درک کرده است    و فعالیت‌ها وعملکرد‌های خود را پژوهش محور  قرارد اده است.

از سوی دیگر تجاری سازی علم و تولید ثروت از یافته‌‌های علمی و رفع نیاز جامعه از طریق ارتباط دانشگاه و صنعت و  برخورداری از پژوهش‌‌های کاربردی برای خدمت به مردم از ازجمله اقدامات موثرسازمان‌‌های وابسته به پژوهش و فناوری،  از جمله وزارت ارتباطات است.

امیداست که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات،  با تلاش خدمتگزاران همراستا با سیاست‌‌های اقتصاد مقاومتی و علم و فناوری ابلاغ شده توسط مقام معظم رهبری، بتواند هم در فرایند ورود ابزارها و فناوری جدید و هم در فرایند بومی سازی و تولید ثروت از آنها پژوهش را الگویی برای رسیدن به اهداف خود قرار دهد.

بدین منظور نهضت تولید محتوا، که از ابتدای دولت تدبیر و امید، شعار وزارت ارتباطات بوده است وهمچنین  اهمیت دادن به موضوع پژوهش و نوآوری، برای بومی کردن نرم افزارها، شبکه‌ها و برنامه‌‌های کاربردی  نیز با جدیت پیگیری خواهد شد.

دراین میان در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات طبیعتا نیازمند بومی سازی و انتقال فناوری آن به داخل کشور و ایجاد زنجیره تبدیل ایده به محصولات دانش بنیان هستیم و این مهم توسط پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، قابل اجرا و در دسترس خواهد بود. بی شک  فعالیت‌‌های پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در طی یکسال اخیر در حوزه‌‌های پژوهش ارتباطات، نوید بخش آینده روشن این صنعت در تحقق برنامه‌‌های توسعه ای کشور است.

این نوید را نیز به پژوهشگران کشور می‌دهم که این وزارت آمادگی دارد با همکاری وزارت علوم  تحقیقات و فناوری در خصوص توسعه ابر شبکه‌‌های علمی کشور بین کلیه مراکز دانشگاهی، علمی و پژوهشی و افزایش ظرفیت آن اقدام نماید.

ضمن گرامیداشت و تبریک این روز به همه دانش پژوهان، پژوهشگران، نوآوران، اساتید و فرهیختگان از خدمات علمی و پژوهشی تمامی پژوهشگران و محققان کشور به ویژه پژوهشگران بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات تقدیر و تشکر می‌نمایم.

محمود واعظی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات