شورای راهبری موتور جستجوی بومی با هدف عملیاتی سازی در شبکه ملی اطلاعات تشکیل می‌شود

شما اینجا هستید

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات،  دکتر واعظی با بیان این مطلب گفت: این شورا متشکل از نمایندگان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان فناوری اطلاعات ایران، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، و سه عضو به نمایندگی بخش خصوصی و نمایشگاهی است.

وی به وظایف شورای راهبری موتور جستجوی بومی، اشاره کرد و گفت: انسجام و جهت دهی، هدایت و راهبری پروژه‌‌های موتورجستجوی بومی برای شبکه ملی اطلاعات با پشتیبانی کامل از خط و زبان فارسی، خدمات جستجوی دولت الکترونیک و درگاه مجتمع سازی خدمات فناوری اطلاعات از جمله این وظایف است.

واعظی اظهارکرد: طرح موتور جستجوی بومی که به عنوان درگاه مجازی استفاده از خدمات در شبکه ملی اطلاعات است با هدف استقلال در فضای سایبری و ارائه خدمات مناسب با فرهنگ و نیاز‌های کاربران فارسی زبان در نظر گرفته  شده است.

 وزیر ارتباطات گفت: تمرکز این طرح بر ارائه خدمات متکی بر اطلاعات محلی و منابع اطلاعاتی بومی است که از جمله این موارد می‌توان به ارائه سرویس جستجو بر روی منابع اطلاعاتی مورد استفاده در خدمات دولت الکترونیک، سلامت الکترونیک، بانک داری الکترونیک و آموزش الکترونیک اشاره کرد.

وی ادامه داد: در این راستا طی چند سال اخیر در پژوهشگاه فناوری اطلاعات یا همان مرکز تحقیقات مخابرات و سازمان فناوری اطلاعات ایران فعالیتهایی در حوزه‌‌های توسعه خدمات موتور جستجو، دادگان و ابزار‌های پردازش زبان فارسی صورت گرفته است.

 واعظی به برخی از مهمترین تحقیقلات انجام شده در حوزه موتور جستجوی بومی اشاره کرد و گفت: توسعه پایلوت موتور جستجوی فارسی، سامانه  ترجمه ماشینی، سامانه پرسش و پاسخ قرآنی، توسعه  شبکه واژگانی عمومی زبان فارسی، مجموعه داده محک استاندارد برای بازیابی اطلاعات در زبان فارسی، ابزار‌های پردازش زبان فارسی نظیر خطا یاب و ریشه یاب ازجمله این تحقیقات و محصولات تولید شده است.

وی تصریح کرد به منظور ارزیابی دقیق و مستمر سرویس‌های موتور جستجو، ابزار‌های پایش و رصد این خدمات نیز توسعه یافته است.

وزیر ارتباطات ازمعاون برنامه ریزی  ونظارت راهبردی وزارت خواست با توجه به اهمیت پروژه به اولویت دادن اعتبار برای آن اقدام کند.

درج دیدگاه


سوال امنیتی
این بخش به منظور جلوگیری از ورود هرزنامه در نظر گرفته شده است. لطفاً آن را تکمیل نمایید.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎