رونمایی از اولین سامانه پرسش و پاسخ خودکار به زبان فارسی

شما اینجا هستید

در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شد؛

رونمایی از اولین سامانه پرسش و پاسخ خودکار به زبان فارسی

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، اولین سامانه پرسش و پاسخ خودکار به زبان فارسی با نام قرآن‌جوی در پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به بهره برداری رسید.

بنا بر این گزارش، این سامانه در حوزه قرآنی بوده و قابلیت پاسخگویی به پرسش‌‌های مطرح شده ازنص صریح قرآن را دارا می‌باشد.

لازم به ذکر است در کنار توسعه این سامانه، مجموعه ابزار‌های پردازش زبان فارسی به نام پارسی‌­پرداز، گراف مفاهیم قرآنی با نام قرآن‌نگار و ابزار تشخیص ارجاع به آیات قرآن کریم به نام آیه‌یاب نیز توسعه یافته‌اند که از طریق پرتال این سامانه قابل دسترسی می‌باشند.

مجموعه پارسی‌پرداز، بسته‌ای بی‌نظیر از ابزار‌های پردازش زبان فارسی شامل: یکسان‌ساز، قطعه‌بند، ریشه‌یاب، بن­ (لِم)یاب، برچسب‌گذار ادات سخن، تجزیه نحوی وابستگی و تجزیه معنایی می‌باشد. در کنار توسعه‌ پارسی­پرداز، دو شیوه­نامه‌ نحوی و معنایی زبان فارسی و پیکره "دادگان‌نو" نیز تهیه گردیده است. لازم به ذکر است که دانشگاهها، موسسات علمی و پژوهشی و سازمان‌ها می‌توانند از طریق تکمیل فرم مربوطه، بسته پارسی‌­پرداز را به صورت رایگان دریافت نمایند.

گراف مفاهیم قرآنی نیز شامل حدود ۴۰ هزار مفهوم و نمونه در حوزه قرآن می­باشد که اولین گراف مفهومی قرآن با این مقیاس در سطح دنیاست. در کنار توسعه گراف مفاهیم قرآنی، مجموعه غنی از پرسش و پاسخ‌‌های قرآنی برگرفته از تارنما‌های معتبر قرآنی نیز تهیه گردیده است.

همچنین ابزار آیه‌یاب، ابزاری مفید برای تشخیص ارجاع به آیات قرآن چه از طریق ذکر آدرس آیه یا از طریق آوردن بخشی از متن عربی آیه است. این ابزار می‌تواند در پژوهش‌‌های قرآنی کاربرد‌های فراوانی داشته باشد.

گفتنی است دسترسی به سامانه مذکور  از طریق آدرس quranjooy.itrc.ac.ir امکان پذیر است.

درج دیدگاه


سوال امنیتی
این بخش به منظور جلوگیری از ورود هرزنامه در نظر گرفته شده است. لطفاً آن را تکمیل نمایید.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎