تزریق ۱۰۰ میلیارد تومان به طرح‌های کلان ملی

شما اینجا هستید

دبیر شورا

تزریق ۱۰۰ میلیارد تومان به طرح‌های کلان ملی

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، وحید احمدی در نخستین همنشست طرح‌‌های کلان ملی در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: در سال ۹۳ به ۴۷ طرح کلان ملی در حدود ۲۳ میلیارد تومان تزریق مالی شده است که در کل ۱۰۰ میلیارد تومان است در صورتی که باید ۲۵۰۰ میلیارد تومان به این طرح‌ها تزریق مالی شود.

معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم گفت: ۴۷ طرح ملی که به صورت قطعی داریم طبق مصوبه شورای عالی عتف ابلاغ شده اند و باید بتوانند نیاز ملی را برطرف کنند و در قالب مجموعه ای از فناوری‌ها بتواند مشکلی را حل کند.

وی افزود: طرح‌‌های کلان ملی برای رفع نیازها اساسی کشور باید بتواند مقدار زیادی از وابستگی‌‌های کشورمان را به کشور‌های خارجی کمتر کند که در نهایت توسعه فناوری را به دنبال خواهد داشت.

احمدی همچنین در خصوص طرح‌‌های کلان افزود: در این طرح‌ها مجموعه ای از دانشگاهها در کنار هم شکل می گیرند و فضای هم افزایی ایجاد می کنند که این تفکر فرارشته ای و فرابخشی بتواند کمکی به توسعه ملی و توسعه اقتصاد دانش بنیان کند.

وی با بیان اینکه یکی از چالش‌ها بحث منابع مالی است، گفت: در کشورمان برای اجرایی کردن این طرح‌ها منابع مالی نیاز است اما می توان گفت منابع مالی به خوبی مدیریت نمی شوند و باید راهکاری برای این چالش بیندیشیم.

معاون پژوهشی و  فناوری وزیر علوم با بیان اینکه چالش دیگر ما نگرش واقعی مسئولین به این طرح‌ها است، تصریح کرد: آیا مسئولین واقعا جایگاه طرح‌ها برایشان قابل پذیرش است؟ اگر هست باید کمک کنند و اگر هم قابل پذیرش نیست باید به سمت تعدیل و تسهیل برویم و طرح‌ها را به سمت نظر مسئولین هدایت کنیم.

وی با بیان اینکه طرح‌‌های ما منحصر به ۴۷ طرح نیست، گفت: اگر بتوانیم طرح‌ها را خوب مدیریت کرده و کارگروه‌هایی را برای بررسی و ارزیابی طرح‌ها تعریف کنیم، طرح‌ها رتبه بندی می شوند و به شکل مرتب در جلسات بعدی شورای عالی عتف مورد اصلاح و تکمیل قرار می گیرند.

احمدی گفت: طی دومین مصوبه شورای عالی عتف کارگروه‌ها وظیفه سنگینی را دارند که در آن می توانند دستگاه‌های متقاضی برای تامین اعتبارات مورد نیاز طرح‌‌های کلان ملی را مشخص کنند.

درج دیدگاه


سوال امنیتی
این بخش به منظور جلوگیری از ورود هرزنامه در نظر گرفته شده است. لطفاً آن را تکمیل نمایید.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎