اخبار پژوهشگاه

شما اینجا هستید

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد اعلام کرد:
پژوهشگاه ICT؛ پل ارتباطی مجموعه‌های شهری با نهادهای رسمی و بین‌المللی

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد رجائیان در خصوص تفاهم نامه اخیر خود با پژوهشگاه ICT اظهار کرد: تفاهم‌نامه همکاری سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری  مشهد و پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات به منظور جمع‌آوری و تحلیل داده‌های مربوط به شاخص‌های عملکردی شهرهای هوشمند برای شهر مشهد، به امضا رسید.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در ابتدای راه قرار داریم و فاز اول این پروژه در حال پیشروی است، نمی توان... ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ۵۶۵۲۱

رئیس کارگروه تخصصی امور دولت خبر داد:
تصویب پیش نویس آیین نامه دستورالعمل اجرایی کارگروه تخصصی امور دولت/ پژوهشگاه ICT؛ اتاق فکر تولید محتوای کارگروه است

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، سعید عندلیبی در دومین جلسه کارگروه تخصصی امور دولت که صبح امروز (۲۷ مردادماه) در محل پژوهشگاه ICT با حضور تمام اعضا برگزار شد، با اشاره به جلسه کارگروه مربوطه، اظهار کرد: ما در این جلسه موضوعات مطرح در جلسه صبح امروز هیات دولت را مورد بررسی و تحلیل قرار دادیم.

وی افزود: همچنین طبق وعده جلسه نخست، پیش نویس آیین نامه دستورالعمل اجرایی کارگروه تخصصی امور دولت را آماده و ارائه کردیم و اعضای... ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ۵۶۵۲۰

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:
استفاده از نقش پژوهشگاه ICT در تصمیم‌سازی و تسهیل‌گری پروژه‌ها

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، حسن لطفی در خصوص اهمیت تحقیق و پژوهش در پروژه های کلان عملیاتی اظهار کرد: زمانی که پدیده ای در جامعه بر اساس و مبنای پژوهش صورت گیرد، خطا در نتیجه آن به حداقل می رسد.

وی افزود: به عبارت دیگر در تمام پروژه های قابل اجرا در غالب حوزه ها به ویژه حوزه فناوری اطلاعات که در ثانیه، به روز می شود، می توان درصد خطاپذیری آن را با تکیه بر پژوهش های انجام شده، کاهش داد.

لطفی... ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ۵۶۵۱۹

مجری طرح نسل پنجم شبکه ارتباطی ۵G خبر داد:
برگزاری فراخوان برون سپاری پروژه «SON» توسط پژوهشگاه ICT

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر رقیه جدا ضمن اشاره به اقداماتی که در خصوص پیاده‌سازی ­های اولیه نسل پنجم شبکه ­های ارتباطي در حال انجام است، اظهار کرد: پیش ­بیني مي­شود پیاده ­سازی­ های اولیه نسل پنجم شبکه­ های ارتباطي (۵G) از سال ۲۰۲۰ بصورت تجاری ارائه شده و سرویس ­های بسیار متنوع­ تری در اختیار کاربران قرار دهد.

وی افزود: بر این اساس انتظار مي‌رود در آینده نزدیک، شبکه های ارتباطات سیار به سطح جدید و پیچیده‌تری از... ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ۵۶۵۱۸

در دومین پنل راهبردی تدوین نقشه راه فناوری های کوانتومی کاربردپذیر در حوزه فاوا مطرح شد؛
پژوهشگاه ICT به عنوان بازوی مشورتی در تدوین نقشه راه فناوری کوانتومی

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر سارا توفیقی در دومین پنل راهبردی تدوین نقشه راه فناوری های کوانتومی کاربردپذیر در حوزه فاوا که صبح امروز (۲۳ مردادماه) در محل پژوهشگاه ICT برگزار شد، به موقعیت کنونی فناوری کوانتومی در دنیا اشاره و اظهار کرد: فناوری کوانتومی، انقلاب نخست را پشت سر گذاشته و اکنون در میانه انقلاب دوم قرار دارد.

وی با اشاره به موضوعات محوری پژوهشگاه ICT برای دستیابی به فناوری کوانتومی گفت: ما در یک چارچوب... ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ۵۶۵۱۷

به میزبانی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات صورت گرفت؛
برگزاری نخستین جلسه کارگروه میز دولت / عندلیبی: به دنبال ارتقای نقش وزارت ارتباطات در نظام تصمیمات هستیم

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، نخستین جلسه کارگروه میز دولت صبح امروز (۲۳ مردادماه) در محل پژوهشگاه ICT با حضور نمایندگانی از این پژوهشگاه، شرکت ارتباطات زیرساخت، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، شرکت ملی پست، پست بانک و جمعی از مشاوران وزیر ارتباطات برگزار شد.

سعید عندلیبی در خصوص این کارگروه اظهار کرد: طبق یکی از اصول قانون اساسی، وزرا و اعضای کابینه دولت ضمن اینکه مسئول اعمال خود در وزارتخانه هستند، مسئول اعمال... ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ۵۶۵۱۶

عضو هیات علمی پژوهشگاه ICT اعلام کرد:
ایجاد بستر اصلی انتقال در شبکه ملی اطلاعات با بومی‌سازی تجهیزات انتقال فیبر نوری

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهندس علی امامی مجری پروژه بومی‌سازی تجهیزات انتقال فیبر نوری در خصوص این پروژه گفت: در سند برنامه ششم توسعه در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات، «تولید تجهیزات شبکه مبتنی بر IP» با سرمایه‌گذاری مشترک با بخش خصوصی، به‌عنوان یکی از کالاهای راهبردی مورد تأکید قرار گرفته است.

وی افزود: از طرفی بومی‌سازی سیستم‌های انتقال نوری پرظرفیت در زمره پروژه‌های اقتصاد مقاومتی برای افزایش سطح دسترسی کاربران... ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ۵۶۵۱۱

در زمینه توسعه همکاری مشترک پژوهشگاه برگزار شد؛
نشست مشترک رئیس پژوهشگاه ICT با رئیس دانشگاه آزاد تهران غرب

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، نشست مشترک دکتر وحید یزدانیان رئیس پژوهشگاه ICT و دکتر پروین داد اندیش رئیس دانشگاه آزاد تهران غرب و با همراهی جمعی از مدیران دانشگاه و پژوهشگاه، صبح امروز (۲۰ مردادماه) در محل ساختمان مرکزی دانشگاه آزاد واحد تهران غرب برگزار شد.

دکتر یزدانیان در این جلسه ضمن معرفی مختصری از پژوهشکده های فعال در پژوهشگاه ICT، به تفاهم نامه ای که پیش از این بین دو مجموعه به امضا رسیده بود اشاره و اظهار کرد:... ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ۵۶۵۰۸

یک عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف تاکید کرد:
هموار شدن مسیر فناوری کوانتومی با تمرکز بر رمزنگاری پساکوانتومی

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر ترانه اقلیدس در خصوص ضرورت پژوهش پیرامون رمزنگاری کوانتومی و پساکوانتومی و ورود پژوهشگاه ICT به این فناوری جهت تدوین نقشه راه، اظهار کرد: طبق آنچه در سراسر دنیا قابل مشاهده است، پیش‌بینی می‌شود که آینده متعلق به فناوری کوانتومی باشد و در نتیجه ما مجبور به تبدیل رمزنگاری کلاسیک به رمزنگاری کوانتومی شده‌ایم.

وی یادآور شد: با توجه به مطالعات به دست آمده و پیش‌بینی سازمان NIC مبنی بر... ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ۵۶۵۰۳

عظیم‌زاده در بیست و پنجمین نشست نقد و اندیشه تاکید کرد:
ضرورت ایجاد مرکزی برای پایش برنامه‌های تولیدی در حوزه زبان فارسی

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بیست و پنجمین نشست نقد و اندیشه با موضوع «درست نویسی زبان فارسی در فضای مجازی» با حضور معصومه عظیم‌زاده، مدیر گروه سامانه‌های پردازش وب و رایا زبان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، حسن ذوالفقاری، استاد دانشگاه و مدیر گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی و مهدی صالحی، رییس انجمن ویرایش و درست نویسی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

معصومه عظیم‌زاده در این... ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ۵۶۵۰۲

پیام رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت روز خبرنگار

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات متن این پیام بدین شرح است:

۱۷ مردادماه روز خبرنگار که با سالروز شهادت حماسه نگار جاوید شهید محمود صارمی پیوند خورده نشانگر رسالت خطیر خبرنگاران و گزارشگرانی است که در مسیر بازگویی و بازنمایی حقایق جامعه و آگاهی بخشی به مردم سخت می‌کوشند تا روشنی و حقیقت نگری را برای جامعه به ارمغان آورند.
این‌جانب ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای والامقام عرصه اطلاع‌رسانی و خبر، فرارسیدن روز شکوهمند خبرنگار را به عموم فعالان این عرصه... ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ۵۶۵۰۱