جلسه ۴۰ فروم نسل پيشرو ارتباطات (۵G)

شما اینجا هستید

توسعه شبکه مخابراتی نسل پنجم (۵G) با يكپارچه‌سازي و فراهم آوردن امکاناتی از قبیل ارتباطات دستگاه به دستگاه (D2D)، شهرهای هوشمند، ارتباطات بین ماشین‌های متحرک، اینترنت اشیاء (IoT) و ... تحول بزرگی در صنعت و زندگی ما ایجاد می‌کند. یکی از موارد کلیدی در ۵G، امنیت اطلاعات و پایداری ارتباطات است که نیازمندی‌های متفاوتی را می‌طلبد. چرا که در شبکه متراکم ۵G، تجهیزات و دستگاه‌ها بسیاری با هم در ارتباط هستند و لذا برقراری ارتباطات محرمانه در چنین شبکه‌ای، پيچيده خواهد بود بنابراين استفاده از راهكارها و روش‌هاي امنيتي جديد مانند راهکارهای امنیت لایه فیزیکی، جهت مقابله با حمله‌های شنود اطلاعات و حمله‌های جمینگ روش‌هاي پيشنهادي و كارا در اين شبكه‌ها مي‌باشند. این روش‌ها برخلاف روش‌های رمزنگاری که مبتنی بر روش‌ها و الگوریتم‌های ریاضی کدگذاری و محاسبات هستند، بر پایه نظریه اطلاعات بوده و بدون توزیع کلید رمزنگاری بین گره‌ها و صرفاً با بهره‌گیری از خواص تصادفی کانال مخابراتی، مخابرات محرمانه را برقرار می‌کنند.

در ادامه مباحث مرور شده در ارائه اول در اين ارائه ابتدا چالش‌ها و مباحث مربوط به امنيت در لايه فيزيكي معرفي و راهكارهاي پيشنهادي ارائه خواهند شد، سپس در ادامه، به چگونگی حفاظت داده‌ها در شبکه ۵G بر اساس استاندارد ۳GPP نسخه ۱۵ می‌پردازیم. در این راستا، معرفی معماری کلی شبکه، مسئولیت‌های امنیتی نودها و الزامات امنیتی مربوط به آن‌ها، چگونگی برقراری امنیت (شامل محرمانگی، یکپارچگی و احراز هویت) در شبکه۵G  بررسي و مرور می‌شود.

در بخش دیگر این ارائه، شبکه اینترنت اشیاء(IoT)  به‌عنوان بخشي مهم در شبکه مخابراتی نسل آتی معرفی و سپس با در نظر گرفتن محدودیت‌های تجهیزات و دستگاه‌هایIoT ، چالش‌ها و راهکارهای امنيتي اين بخش معرفي و بررسي مي‌گردد. در انتها اين نشست ضمن معرفی این تکنیک‌ها، نمونه‌های عملی و اجرايي ايجاد امنيت در لايه فيزيكي برای برخی استانداردها مانند IEEE 802.11 و نیز برایLoRa   معرفی می‌گردند.

نوع: 
دوره تخصصی
زبان: 
فارسی
برگزاری در درون پژوهشگاه: 
زمان برگزاری: 
سه شنبه, ۳ دى, ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰ الی ۱۲:۰۰