کارگاه آموزشی مروری بر کاربردهای فناوری زنجیره بلوکی در حوزه اینترنت اشیا و بررسی دقیق تر کاربردهای این فناوری در صنعت آب و برق (فناوری بلاکچین در IoT)

شما اینجا هستید

فناوری زنجیره‌بلوکی می‌تواند راهکار خوبی برای رسیدن به یک اکوسیستم امن با در نظرگرفتن حریم شخصی و اعتماد در حوزه اینترنت اشیاء باشد و شاید بتوان گفت این فناوری حلقه گم‌شده‌ای است که صنعت اینترنت اشیاء به آن نیاز دارد. زنجیره‌بلوکی را می‌توان در دنبال کردن میلیون‌ها دستگاه متصل یا در فعال کردن پردازش تراکنش‌ها و هماهنگ کردن دستگاه‌ها استفاده کرد که همین موارد می‌تواند صرفه‌جویی قابل‌توجهی را برای تولیدکنندگان به‌دنبال داشته باشد. این رویکرد غیرمتمرکز باعث حذف نقاط شکست و ایجاد یک اکوسیستم انعطاف‌پذیر برای دستگاه‌ها می‌شود که در آن اکوسیستم به انجام تراکنش بپردازند. الگوریتم‌های رمزنگاری که در زنجیره‌بلوکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، داده‌های مشتری را رمزنگاری می‌کنند و باعث رعایت بهتر محرمانگی داده‌های مشتری می‌شوند. با وجود مزایایی که زنجیره‌بلوکی در اینترنت اشیاء دارد، چالش‌هایی نیز به همراه دارد که از میان آن ها می‌توان به مسئله مقیاس پذیری، کمبود مهارت‌های لازم برای استفاده از فناوری زنجیره‌بلوکی، زمان و توان پردازش، نیاز به محل‌های ذخیره‌سازی بزرگ و مسائل حقوقی و مقرراتی اشاره نمود.

از سوی دیگر نیز، انرژي به عنوان يكي از مهم‌ترین اركان عوامل توليد و اقتصاد هر كشور محسوب می‌گردد و تأثیر مستقيم و يا غيرمستقيم بر بخش‌هاي مختلف اقتصادي، اجتماعي، سياسي، زيست محيطي و غیره دارد. عرضه انرژي بصورت امن، قابل اطمينان، قابل حصول و پاك، جهت رشد اقتصادي و بهبود استانداردهاي زندگي مردم، از چالش‌هاي بزرگ قرن اخير مي‌باشد. حوزه‌های کاربردی زنجیره بلوکی در صنعت انرژی با توجه به جدید بودن این فناوری، به طور عمومی شامل تبادلات همتا به همتای انرژی ، کنترل اپلاینس های اینترنت اشیاء و پرداخت‌های صورتحساب با رمزارزها می‌شود.

نوع: 
کارگاه آموزشی
زبان: 
فارسی
برگزاری در درون پژوهشگاه: 
زمان برگزاری: 
دوشنبه, ۱۵ بهمن, ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰ الی ۱۶:۰۰