معرفی فناوری Li-Fi و کاربرد‌های آن

شما اینجا هستید

با گسترش محبوبیت گوشی‌ها و سایر تجهیزات هوشمند و رشد روزافزون تقاضا برای مخابرات داده بیسیم، طیف رادیویی زیر ۱۰GHz ناکافی شده است. صنعت ارتباطات بیسیم برای مقابله با این چالش طیف فناوری‌‌های بیسیم جایگزین یا مکمل را مورد توجه قرار داده است. مخابرات بیسیم نوری از فناوری‌‌های مقبول و آینده‌دار برای ارتباطات بیسیم است که برتری‌‌های متعددی بر انتقال RF دارد و بعنوان راهکاری با قابلیت بالا برای مقابله با بحران طیف رادیویی در نظر گرفته شده است.

فناوری Li-Fi فناوری جدیدی است که در لایه فیزیکی خود از مخابرات نور مرئی و LED‌‌های پرسرعت (چندین Gb/s) برای انتقال اطلاعات استفاده می­کند و زیرساخت لازم برای شبکه­‌های دسترسی چندگانه را برای شبکه بیسیم نوری فراهم می­کند. امکان استفاده از نور روشنایی برای ارتباطات و ذخیره انرژی با استفاده همزمان از زیرساخت روشنایی موجود در بسیاری کاربردها، این فناوری را در قیاس با فناوری‌‌های فرکانس رادیویی (RF) در زمره فناوری­‌های "سبز" قرار داده است. فناوری Li-Fi به تنهایی و یا بعنوان جایگزینی و یا مکمل Wi-Fi در بسیاری از کاربردها مانند شبکه­‌‌های بی­سیم نسل پنجم ۵G، اینترنت اشیا (IoT) و شهر هوشمند، سیستم‌‌های حمل و نقل  هوشمند (ITS) و مخابرات خودرو به خودرو مطرح است.

در این سمینار در گام اول معرفی فناوری، مشخصات فنی، معماری فناوری Li-Fi مطرح می‌شود و درادامه برخی از کاربرد‌های این فناوری از جمله نقش آن در شبکه ­‌های بیسیم  نسل پنجم و مخابرات خودرو به خودرو معرفی می‌شود.

نوع: 
سمینار
زبان: 
فارسی
برگزاری در درون پژوهشگاه: 
زمان برگزاری: 
دوشنبه, ۲۳ مهر, ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۰ الی ۱۲:۰۰
ارائه دهنده: