طراحی آنتن‌‌های ماهواره ای

شما اینجا هستید

طراحی آنتن­‌‌های ماهواره ای، با توجه به شرایط محیطی فضایی از پیچیدگی‌‌های خاص خود برخوردار بوده و با آنتن‌‌های زمینی تفاوت‌‌های اساسی دارد. تكنولوژی‌های متفاوتی مانند آنتن‌‌های رفلكتوری با سطح شكل داده شده، آنتن‌‌های دوگانه با سطح شكل داده شده، آنتن‌‌های رفلكتوری با تغذیه آرایه ای و آنتن‌‌های آرایه بازتابی برای تحقق آنتن ماهواره GEO قابل استفاده است كه با توجه به ماموریت و الزامات فنی، هر كدام از این تكنولوژی‌ها قابل استفاده است. از طرفی امروزه با گسترش تکنولوژی، توجه فزاینده ای بر پرتاپ ماهواره­‌های کوچک با وزن کمتر از ۵۰۰ kg شده است به طوری که از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ حدود ۱۰۰۰ ماهواره کوچک به فضا پرتاپ شده است. از این ۱۰۰۰ ماهواره ۷۰۰ ماهواره از نوع cubesat و با وزن حدود یک کیلوگرم بوده است.

در این کارگاه ابتدا راجع به تاریخچه توسعه آنتن‌‌های فضایی بحث میشود و مسائل مربوط به طراحی آنتن‌‌های ماهواره ای توضیح داده میشود. در ادامه مقدماتی مربوط به دسته بندی ماهواره‌ها بر اساس وزن و اندازه مطرح شده و در بین آن‌ها به اهمیت و مزایای ماهواره‌‌های کوچک به ویژه cubesat‌ها میپردازیم. سپس پروژه‌‌های جدید انجام شده در غالب پرتاپ ماهواره‌‌های کوچک توسط کشور‌های مختلف معرفی میشود. همچنین پیشرفت‌های اخیر در آنتن‌های ماهواره‌‌های کوچک با کاربرد‌های تله متری و تله کامند، سنجش از راه دور ماهواره، جهت یابی و ارسال داده‌ها با سرعت بالا به تفصیل مورد بررسی قرار میگیرد.

در ادامه طراحی آنتن رفلکتوری با پترن شکل داده شده با شکل دهی به سطح آنتن یا با تغذیه آرایه ای توضیح داده میشود. همچنین راجع به آنتن‌‌های آرایه بازتابی و کاربرد آن در فضا و نحوه طراحی آن توضیح داده خواهد شد. در انتها نرم افزار طراحی آنتن‌‌های رفلکتوری با پترن شکل داده شده تهیه شده در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات معرفی و روند طراحی با آن توضیح داده میشود.

نوع: 
کارگاه آموزشی
زبان: 
فارسی
برگزاری در درون پژوهشگاه: 
زمان برگزاری: 
چهارشنبه, ۱۸ مهر, ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۰ الی ۱۲:۰۰