شبکه دسترسی نوری GPON و فناوری Li-Fi

شما اینجا هستید

شبکه دسترسی نوری
شبكه باند پهن FTTx ، به‌منظور ارائه سرویس‌‌های صوت، تصویر و داده، مانند IPTV، VoD و VoIP، اینترنت، اینترانت و خدمات IT به کاربران و همچنین استفاده به‌عنوان Backhaul/‎ Fronthaul شبکه موبایل مورد استفاده قرار می گیرد. شبکه دسترسی نوری می تواند در معماری‌‌های متفاوت و متنوع شبكه مثلFTTB ، FTTH و FTTC استفاده شود. این سیستم بایستی مدیریت FCAPS، کیفیت سرویس (QoS)، اختصاص پهنای باند پویا (DBA)، همزمانی، SLA و حفاظت‌‌های استاندارد را پشتیبانی كند. سیستم‌‌های دسترسی جدید می توانند رادیو روی فیبر (ROF) را هم پشتیبانی کنند که در Backhaul شبکه موبایل کاربرد دارد. در این سمینار فناوری‌‌های اصلی مورد استفاده در GPON مورد بررسی قرار می گیرد.
 فناوری Li-Fi و کاربرد‌های آن
با رشد روزافزون تقاضا برای مخابرات داده بیسیم، راهکار‌های مخابرات بیسیم نوری برای مقابله با چالش طیف رادیویی مورد توجه قرار گرفته اند. فناوری Li-Fi فناوری جدیدی است که در لایه فیزیکی خود از مخابرات نور مرئی و LED‌‌های پرسرعت (چندین Gb/s) برای انتقال اطلاعات استفاده می کند. امکان استفاده از نور روشنایی برای ارتباطات و ذخیره انرژی با استفاده همزمان از زیرساخت روشنایی موجود، این فناوری را در قیاس با فناوری‌‌های RF در زمره فناوری‌‌های "سبز" قرار داده است. فناوری Li-Fi به تنهایی و یا بعنوان جایگزینی و یا مکمل Wi-Fi در بسیاری از کاربردها مانند شبکه‌‌های بی سیم نسل پنجم ۵G، اینترنت اشیا (IoT) مطرح است.
در این سمینار در گام اول معرفی فناوری، مشخصات فنی، معماری فناوری Li-Fi مطرح می‌شود و در ادامه برخی از کاربرد‌های این فناوری از جمله نقش آن در شبکه‌‌های بیسیم  نسل پنجم و اینترنت اشیا معرفی می‌شود.

نوع: 
سمینار
زبان: 
فارسی
برگزاری در درون پژوهشگاه: 
زمان برگزاری: 
دوشنبه, ۱۱ تير, ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۰ الی ۱۲:۰۰