مدلسازی و ارزیابی کارایی شبکه‌‌های سلولی نسل پنجم

شما اینجا هستید

چكیده:

با ظهور تکنولوژی‌هایی مانند انواع تبلت‌ها و گوشی‌‌های هوشمند نرخ بیت مورد نیاز در شبکه‌‌های سلولی به شکل روزافزونی رو به افزایش است. بنابراین، اپراتور‌های شبکه‌‌های سلولی برای پاسخ دادن به این نیاز باید تکنولوژی‌‌های جدیدی برای افزایش ظرفیت این شبکه‌ها عرضه نمایند. در این ارائه ابتدا قصد داریم مروری بر روند توسعه شبکه‌‌های سلولی به سمت شبکه‌‌های سلولی نسل پنجم داشته باشیم و با مهمترین تکنولوژی‌‌های در حال توسعه در این حوزه آشنا شویم.

یکی از کارآمدترین روش‌ها برای افزایش ظرفیت شبکه‌‌های سلولی، کوچک کردن اندازه سلول‌ها از طریق اضافه نمودن ایستگاه‌‌های پایه با توان ارسال پایین تر است. شبکه‌‌های حاصل از اضافه کردن این ایستگاه‌‌های پایه، تحت عنوان شبکه‌‌های سلولی چند سطحی شناخته می شوند. از این رو در ادامه، با شبکه‌‌های سلولی چند سطحی و چالش‌‌های موجود در مدل سازی این شبکه‌ها آشنا می شویم. ارزیابی کارایی شبکه‌‌های سلولی چند سطحی با استفاده مدل‌‌های همگن سنتی مبتنی بر تقسیم بندی شش ضلعی سلول‌ها امکان پذیر نیست. بنابراین در این ارائه چهارچوبی برای ارزیابی شبکه‌‌های چند سطحی با استفاده از فرایند‌های نقطه ای تصادفی معرفی می نماییم.

در شبکه‌‌های سلولی چند سطحی پایین بودن توان ارسال سطوح جدید موجب می شود تا غالب کاربران حداکثر نسبت سیگنال به نویز و تداخل خود را از ایستگاه‌‌های پایه ماکرو دریافت نموده و به آن‌ها متصل شوند. بنابراین، توازن بار بین سطوح مختلف در این شبکه‌ها به شکل مناسبی صورت نمی گیرد و ما نمی توانیم از ظرفیت این شبکه‌ها به شکل کارامدی بهره برداری نماییم. برای غلبه بر این مشکل به ارائه راه حلی برای آن با استفاده از بایاس کردن کاربران سطوح بالاتر، به جهت اتصال به سطوح پایین تر می پردازیم.

در ادامه با برداشتن یک گام رو به جلو مدل‌‌های واقعی تری را برای ارزیابی شبکه‌‌های سلولی در نظر می گیریم.  سدر محیط‌‌های شهری، وجود موانع و ساختمان‌ها ارسال سیگنال از ایستگاه پایه به کاربر را با مشکل مواجه می کند.  در این شرایط سیگنال ارسالی از طرف ایستگاه پایه توسط ساختمان‌ها و موانع مسدود شده و به درستی در گیرنده دریافت نمی گردد.  این چالش در شبکه‌‌های سلولی نسل پنجم که سیگنال‌ها در فرکانس گیگاهرتز ارسال می شوند و تاثیر پذیری بیشتری از موانع دارند، اهمیت بیشتری می یابد. در این کار نشان می دهیم بر خلاف تصور اولیه، وجود موانع تحت شرایطی بر روی کیفیت پوشش شبکه‌‌های سلولی تاثیر مثبت دارد.

در قسمت پایانی این ارائه به معرفی برخی از مهمترین اصول طراحی استخراج شده از طریق مدل سازی شبکه با فرایند‌های نقطه ای پرداخته و با چالش‌‌های موجود در حوزه شبکه‌‌های سلولی نسل پنجم آشنا می شویم.

ردیف فایل تصویری
۱ Segment1.mp4 Segment2.mp4 Segment3.mp4 Segment4.mp4

 

نوع: 
کارگاه آموزشی
زبان: 
فارسی
برگزاری در درون پژوهشگاه: 
زمان برگزاری: 
دوشنبه, ۱۱ ارديبهشت, ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰ الی ۱۲:۰۰
ارائه دهنده: 
مکان: