ریاست

شما اینجا هستید

محمد خوانساری مدارک کارشناسی مهندسی نرم‌افزار،‌ کارشناسی ارشد مهندسی سخت‌افزار و دکتری مهندسی کامپیوتر را از دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف به ترتیب درسال‌‌های ۱۳۷۵، ۱۳۷۷ و ۱۳۸۷دریافت کرده است. او یکی از مشارکت‌کنندگان اصلی راه‌اندازی مرکز پژوهشی فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف است. ایشان دارای بیش از ۱۸ سال سابقه فعالیت‌های اجرایی – پژوهشی در حوزه فناوری اطلاعات است که از آن جمله می‌توان به به راهبری سیستم‌‌های اطلاع‌رسانی مدیریت در نهاد ریاست جمهوری، عضویت در کمیته انفورماتیک دفتر همکاری‌‌های فناوری ریاست جمهوری، مشارکت در پروژه پژوهشی مشترک با دانشگاه فنی وین، معاون گروه پردازش سیگنال و چندرسانه‌ای مرکز تحقیقات مخابرات، مدیر طرح ملی نرم‌افزار‌های آزاد/متن‌باز (لینوکس فارسی) در کل چهار سال انجام طرح و ریاست پژوهشکده فناوری اطلاعات مرکز تحقیقات مخابرات ایران (پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات)، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی دانشگاه تهران و رئیس مرکز تحقیقات مخابرات ایران نام برد. او دارای یک بورس تحقیقاتی از موسسه DAAD آلمان است و در خصوص موضوعات مرتبط با حوزه نرم‌افزار‌های آزاد/متن‌باز در بیش از ۶۰ کنفرانس و سمینار و کارگاه داخلی و خارجی مانند کنفرانس توسعه تجارت سازمان ملل در ژنو، اجلاس جامعه اطلاعاتی سازمان ملل تونس و برنامه توسعه سازمان ملل در دهلی‌نو به ارائه سخنرانی پرداخته است. راهنمایی بیش از ۴۰ دانشجوی کارشناسی ارشد و تألیف و ترجمه پنج کتاب و حدود ۷۰ مقاله در کنفرانس‌های و مجلات معتبر بین‌المللی تخصصی از نتایج کار‌های پژوهشی ایشان است. ایشان به مدت دو سال استادیار گروه مهندسی فناوری اطلاعات پردیس بین‌الملل دانشگاه صنعتی شریف در جزیره کیش بوده‌ است و از سال ۱۳۹۰ به عنوان عضو هیات علمی گروه علوم و فناوری شبکه در دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران مشغول به آموزش و پژوهش می‌باشد. ایشان مؤسس گرایش بین‌رشته‌ای مهندسی سامانه‌‌های شبکه‌ای در کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات در کشور هستند. زمینه‌‌های پژوهشی ایشان عبارتند از: علوم شبکه و شبکه‌‌های پیچیده، شبکه‌‌های سنسور بی‌سیم چندرسانه‌ای و سلامت، نرم‌افزار‌های آزاد/متن‌باز، سیستم‌‌های اطلاعات سلامت.

به نام خدا

بازدید کننده گرامى،
با سلام
خداوند متعال را شاکرم که به اینجانب توفیق عطا نمود تا در این برهه زمانی در معرض آزمون دشوار خدمتگزارى به نظام مقدس جمهورى اسلامى ایران و جامعه فاوای آن قرار گیرم.
همانطور که مستحضرید، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با چهل سال تجربه اندوزى توانسته است که در دورانهاى مختلف وبه خصوص هشت سال دفاع مقدس، پاسخگوى نیاز‌های کشور باشد و با تکیه بر سرمایه ذى قیمت انسانى خود و انجام پژوهش‌هاى بنیادین و کاربردى مهم و تاثیرگذار، جایگاه خود را به عنوان قطب پژوهشى کشور در حوزه فاوا نهادینه سازد.
اکنون نیز پس از سال‌ها، همگام با تحولات جهانى و گسترش و نفوذ فناورى‌ها و محصولات ارتباطاتى، با اتکا به یارى خداوند سبحان و به لطف اعتماد و همدلى دولت جمهورى اسلامى و به خصوص وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، برآنیم که در چارچوب رهنمودهاى مقام معظم رهبرى در خصوص فضاى مجازى و تحقیقات دانش بنیان و اهداف و ماموریت‌هاى تعیین شده برای پژوهشگاه، با برنامه ریزى چابک و آینده نگرانه، نقش پررنگ ترى را در جهت ارائه خدمات مشاوره اى و پژوهشى به وزرات ارتباطات و فناوری اطلاعات و سایر دستگاه‌ها، تحقیق با هدف دستیابی به دانش به روز، کارآفرینى و بسترسازى زیر ساختی و ترویجی لازم در حوزه فاوا در کشور و منطقه خاورمیانه ایفا نماییم.
مسلما رسیدن به این مقصود نیاز مبرم به تلاش و همت مضاعف اینجانب و همکاران گرامى در همگام سازى واحدهاى مجموعه با سیاست‌هاى جدید و تغییرات بین المللى و تعامل سازنده با سازمان‌ها، دانشگاه‌ها و شرکت‌هاى دولتى و خصوصى دارد.
لذا در این راستا و در گامى کوچک، تارنماى جدید پژوهشگاه آغاز بکار مى نماید. امید است این تارنما نقش ارتباطى مناسبى در تبادل علمى و پاسخگویى به نیازهاى مخاطبین فاواى کشور و منطقه باشد.

انشاءا...
محمد خوانسارى
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات