امنیت

شما اینجا هستید

فارسی

طراحی، راه‌اندازی و پشتیبانی بانک ملی حملات، سرمایه‌ها و حوادث رایانه‌ای

در این پروژه، یک پایگاه داده/دانش با محتویات حملات، سرمایه‌ها، آسیب‌پذیری‌ها، ضعف‌ها، اکسپلویت‌ها و حوادث طراحی، پیاده‌سازی و راه‌اندازی گردید. خروجی این پروژه می‌تواند باعث ارائه سرویس جدید و ملی توسط مرکز ماهر به کلیه ذینفعان در سطح کشور گردد.

از جمله اقدامات انجام شده در پروژه می‌توان بع موارد زیر اشاره داشت:

چالش‌ها و راه‌ کارهای توسعه خدمات فضای مجازی کودک با رویکرد آینده نگاری در شبکه ملی اطلاعات

ضرورت تفکر در خصوص آینده بر کسی پوشیده نیست. اهتمام به تفکر در خصوص آینده، شناخت آینده، این مهم که می‌توان آینده را نگاشت و اینکه آینده یک حادثه یا اتفاق نیست، بلکه فرایندی است که بقول پیتر دراکر «بهترین راه پیش‌بینی آن خلق آن است»، امری است که در دنیای امروز با اقبال فراوان روبه‌روست. از برنامه‌های توسعه‌ی ملی و اسناد چشم‌انداز تا آینده‌نگاری جهانی و پروژه Millennium که افق جهانی علم و فناوری را در دهه‌های پیش رو رصد می‌کند.

پيوست پدافند سايبري شبكه ملي اطلاعات

در این پروژه الزامات و شاخص‌های تحقق و سنجش قابلیت دفاعی سایبری در شبکه ملی اطلاعات در چارچوب تاب‌آوری سایبری بررسی، تدوین و ارائه خواهد شد. لازم به‌ذکر است که این شبکه یکی از زیرساخت‌های حیاتی (زیرساخت فناوری اطلعات و ارتباطات و همچنین زیرساخت ارتباطی فضای سایبری) کشور با وابستگی و تعامل دو طرفه با تمام زیرساخت‌های حیاتی دیگر کشور است و قابلیت دفاعی و تاب‌آوری آن مستقیماً در تاب‌آوری کلیه زیرساخت‌های حیاتی کشور اثرگذار است.

طراحی و پياده‌سازي سامانه مركز اشتراك‌گذاري و تحلیل اطلاعات (ISAC)

مركز اشتراك‌گذاري و تحلیل اطلاعات (ISAC)، مجموعه­‌اي از سامانه­‌هاي نرم‌افزاري، سخت‌افزاري و كارشناسان خبره، جهت یکپارچه‌سازی و هماهنگی میان عناصر عملیاتی درگیر در امنیت فضای مجازی است.

طراحی و پیاده‌سازی سامانه اشتراک‌گذاری و ارائه هشدار امنیتی (ISAS)

سامانه اشتراك گذاري و ارائه هشدار امنيتي (ISAS)، مجموعه­‌اي از سامانه‌هاي نرم‌افزاري، سخت‌افزاري، فرايندها و كارشناسان خبره، جهت یکپارچه‌سازی و هماهنگی میان عناصر عملیاتی درگیر در مديريت امنیت فضای مجازي است.