تحقیقاتی

شما اینجا هستید

فارسی

آزمایشگاه تراهرتز

آزمایشگاه تراهرتز یک آزمایشگاه میان رشته‌ای است که هدف از ایجاد آن فراهم آوردن تجهیزات و امکانات لازم جهت آزمون و اندازه گیری ادوات و سیستم‌هایی است که برگرفته از فناوری‌های تلفیقی نوین نظیر نانو، زیست فناوری و انرژی‌های پاک است. تمرکز آزمایشگاه مذکور بر مخابرات باند تراهرتز با ماموریت‌های ذیل است:

آزمایشگاه تحقیقاتی شبیه ساز مجازی تست نرم افزار‌های هدایت و کنترل ماهواره GEO در ایستگاه زمینی TT&C

در اين آزمايشگاه با فراهم شدن محيط مجازي، مدل ماهواره بصورت سه بعدي شبيه‌سازي مي‌شود و سپس نرم‌افزارهاي ايستگاه TT&C  اجرا و تاثير آن بر عملكرد ماهواره مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد. اين آزمايشگاه در تشخيص خطاهاي برنامه‌نويسي اين ايستگاه‌ها نقش بسزايي ايفا خواهد نمود و همچنين براي آموزش پرسنل ايستگاه‌هاي زميني TT&C كاربرد آموزشي دارد. اين آزمايشگاه با حمايت مالی و فنی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و دانشكده هوا فضاي دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي در سال ۱۳۸۹ داير و به بهره برداري رسيده است. 

آزمایشگاه موج میلیمتری

در اين آزمايشگاه تخصصي، مدلسازي و آزمون مدارات موج ميليمتري تا فركانس ١١٠ گيگاهرتز انجام مي‌شود. تحليل مدارات موج ميليمتري، تدوين نرم‌افزار، مدلسازي ادوات مانند ديود و ترانزيستور و طراحي و تحليل ماژول‌هاي تقويت كننده و ميكسر، از خدمات مورد نظر در آزمايشگاه است. اين آزمايشگاه با حمايت مالی و فنی  پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و مشارکت دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال ۱۳۸۹ به بهره برداری رسیده است. 

آزمایشگاه تحقیقاتی سنجش کیفیت ترمینال‌های بدون سیم با استفاده از چمبر انعکاسی در گستره فرکانسی ۷۰۰MHz-2.7GHz

 در اين آزمايشگاه تحقيقاتي با استفاده از يك چمبر انعكاسي و ايجاد محيط رايلي، كيفيت گوش‌هاي موبايل سنجيده مي‌شود. پارامترهايي مانند توان كل تشعشعي(TRP) ، حساسيت گيرنده(TIS) ، بهره تشعشعي آنتن، ظرفيت كانال در سيستم‌هاي MIMO و بهره چندگانگي از موارد قابل اندازه‌گيري در اين آزمايشگاه است. اين آزمايشگاه با حمايت مالی و فنی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و مشارکت دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در سال ۱۳۹۲ در این دانشگاه به بهره برداری رسیده است.

آزمایشگاه تخصصی ارتباطات ماهواره‌ای

با توجه به استفاده روز افزون از مخابرات ماهواره‌اي هم در حوزه تصوير و صدا و هم در ارسال و دريافت داده، محصولات مربوط به اين فناوري که وارد کشور مي شود رو به گسترش است همچنين تعدادی از شرکت هاي داخلي برحسب نياز کشور اقدام به طراحي و ساخت برخي از اين محصولات کرده اند لذا بديهي است قبل از اينکه اين محصولات مورد استفاده قرار گيرند لازم است عملکرد آنها به دقت تحت آزمون هاي استاندارد قرار گيرد. آزمايشگاه ارتباطات ماهواره بستري برای انجام فعايت‌هاي پژوهشي و تایید نمونه در این حوزه را فراهم مي آورد.

معرفي قابليت ها :