تأیید نمونه

شما اینجا هستید

فارسی

آزمایشگاه ادوات فعال نوری

اين آزمايشگاه به منظور انجام آزمونهاي تاييد نمونه ادوات فعال نوري مانند سوئيچ‌هاي نوري، مبدل‌هاي طول موج، ترانسپوندرها، جبران كننده‌ها و تقويت كننده‌هاي نوري در نظر گرفته شده است.  پارامترهايي مانند افت عبوري، انعكاس، محدوده طول موج نقطه كار،  توان ورودي مجاز، پراكندگي در طول موج نقطه كار در اين آزمايشگاه اندازه‌گيري مي‌شوند. اين آزمايشگاه با حمايت مالی و فنی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و مشارکت دانشگاه شهید بهشتی در سال ۱۳۸۹ در این دانشگاه به بهره برداري رسيده است.

اندازه‌گیری و تایید نمونه مشخصات خطی فیبر نوری

در اين آزمايشگاه پارامترهاي خطي فيبر نوري مانند ميزان تضعيف، اتلاف ميكرو خمش و مايكرو خمش و مشخصات هندسي مانند  Core Diameter,Cladding Diameter,Coating Diameter,Core concentricity errorو Mode Field ، پاشندگي رنگي، طول موج قطع فيبر و اتلاف برگشتي و پاشندگي بين مدهاي قطبش PMD  اندازه‌گيري مي‌شود. اين آزمايشگاه با حمايت مالی و فنی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و مشارکت مرکز علوم محیطی کرمان در این مرکز در سال ۱۳۹۰ داير شده است.

آزمایشگاه تایید نمونه تجهیزات بدون سیم باند وسیع در لایه دسترسی

در اين آزمايشگاه، آزمون‌هاي تاييد نمونه تجهيزات WiMax,BlueTooth,Zigbee  انجام مي‌شود. آزمون‌هاي مورد نظر شامل سنجش پارامترهاي سيستمي و تطابق پروتكل مي‌باشد. پارامترهاي سيستمي  مانند طيف فركانسي، هارموني، سرعت تبادل اطلاعات، خطاي لينك، Handover و موارد مشابه ديگر با تجهيزات استاندارد و مورد تاييد WiMax Forum قابل اندازه‌گيري است. همچنين آزمونهاي تطابق با پروتكل‌هاي تاييد شده WiMax Forum از مواردي است كه در اين آزمايشگاه بررسي و قابل انجام است. آزمايشگاه مذكور با حمايت مالی و فنی  پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و مشارکت دانشگاه شاهد در سال ۱۳۹۰ به بهره برداری رسیده است.

آزمایشگاه مخابرات سیار

 اين آزمايشگاه با هدف انجام فعالیت های تحقیقاتی و همچنین انجام آزمونهاي تاييد نمونه تجهيزات ارتباطات سيار از نسل ٢ الي ٣  مطابق با استانداردهاي   ۳GPP ایجاد شده است.  تجهيزاتي مانند BTS,Bsc,Trau,GPRS,Edge  در اين آزمايشگاه تحت آزمون قرار مي‌گيرند.  اين آزمايشگاه با حمایت مالی و فنی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و مشارکت دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۹۱ به بهره‌ برداری رسیده است.

آزمایشگاه تحقیقاتی و تایید نمونه SAR

سنجش نرخ جذب ويژه گوشي‌هاي تلفن همراه و ساير تجهيزات حوزه  ICTو بررسي اثرات مخرب آنها بر بافت مغزي و ساير بافتهاي بدن و  همچنين سنجش  ميزان تشعشع آنتن‌هاي BTS موجود در شهرها از موارد در نظر گرفته شده در شرح خدمات اين آزمايشگاه است. آزمونهاي SAR ، MPE و EMF مطابق با استانداردهاي بين المللي و با استفاده از فانتوم و مايع شبيه ساز بافت بدن و همچنين روش ترموگرافيك در اين آزمايشگاه انجام مي‌شود. اين آزمايشگاه با حمايت مالی و فنی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و مشارکت دانشگاه علم و صنعت ایران در سال ۱۳۹۰ در این دانشگاه به بهره برداری رسیده است.

 

آزمایشگاه تایید نمونه EMC تجهیزات ارتباطی

اين آزمايشگاه، آزمونهاي تاييد نمونه EMI در دو بخش هدايتي و گسيلش، آزمونهاي EMS در دو بخش هدايتي و گسيلش ، اندازه‌گيري تغييرات و فليك ولتاژ و هارمونيك جريان، آزمونهايVoltage Dips، آزمونهاي SURGE ، BURST و ESD مربوط به ايمني در برابر تخليه الكتريكي و حالات گذراي سريع ميدان الكتريكي را مطابق با استانداردهاي بين المللي انجام مي‌دهد. اين آزمايشگاه در سال‌هاي قبل از ۱۳۸۶ با حمايت پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در دانشگاه صنعتي اميركبير داير  و سپس با حمايت اين پژوهشگاه و مشارکت دانشگاه در  بازه  زماني ۱۳۸۶ الی ۱۳۹۰ تكميل گرديد و هم اکنون ارائه سرویس می‌نماید.

آزمایشگاه تایید نمونه تجهیزات IP-PBX

در اين آزمايشگاه، آزمونهاي تطابق، عملكرد و عملكرد متقابل تجهيزاتIP-PBX انجام مي‌شود. مواردي مانند تعداد مكالمه قابل پشتيباني، STUN، CDR،  Logging،Accounting   و سرويس‌هاي قابل ارائه از موارد در نظر گرفته شده مي‌باشد. شانزده استاندارد سري RFC توسط اين آزمايشگاه پوشش داده مي‌شود. اين آزمايشگاه با حمايت مالی و فنی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و مشارکت دانشگاه فردوسی مشهد در بازه زماني ۱۳۸۸ الي ۱۳۸۹ در این دانشگاه  ايجاد گرديده است.

آزمایشگاه آزمون و ارزیابی تجهیزات (IPv4, IPv6) در شبکه انتقال

در اين آزمايشگاه، آزمونهاي تاييد نمونه انواع پروتکلهای لایه دوم و سوم شامل آزمونهاي تطابق، عملكرد و كارآيي بر روي تجهيزات سوئيچ و روترIPV4/V6  انجام مي‌شود. آزمونها بر اساس استانداردهاي سري RFC انجام شده و در حال حاضر بيش از بيست استاندارد را در بر مي‌گيرد. پروتكل‌هايي مانند RIPng Routing، BGP4، IS-IS Routing، OSPFv3,v2، MLD، IGMP v3,v2 از مواردي است كه در آزمايشگاه بررسي خواهند شد. اين آزمايشگاه در سال ۱۳۸۹ موفق به كسب گواهي بين المللي تاييديه صلاحيت مطابق با استاندارد  ۱۷۰۲۵ گرديده است. در اين آزمايشگاه تاكنون فعاليتهاي زير انجام شده است:

آزمایشگاه تایید نمونه آنتن بر اساس آزمایشات میدان دور حوزه فرکانس تا ٤٠ گیگاهرتز

در اين آزمايشگاه آزمونهاي مربوط به مشخصات الكتريكي آنتن تا فركانس ۴۰ گيگاهرتز قابل انجام است. انجام آزمون آنتن‌هاي كوچك با ابعاد كمتر از ٧٠ سانتي متر  و وزن كمتر از ٣٠ كيلوگرم در اين آزمايشگاه ميسر  است.  عناوين آزمون به شرح زير است:

آزمایشگاه شبکه‌‌های مبتنی بر IP

با ورود شبکه های IP به حوزه ارتباطات تلفنی، انتقال صدا و تصویر در سطح گسترده برروی IP صورت می گیرد. این فناوری که با عنوان VOIP نامیده می­شود، به سرعت در حال جای گزینی با فناوری قدیمی شبکه های سوئيچ بسته ای است. این فناوری امکانات و خدمات جدیدی را در اختیار مشترکین قرار می دهد و بدین گونه هزینه نگهداری و توسعه بسیار پایینتری به همراه دارد. با توجه به ضرورت بومی سازی تجهیزات مخابراتی و نیاز کشور به توسعه تجهیزات نسل جدید ارتباطی (جهت کنترل و مدیریت تجهیراتی که به شبکه وارد می­گردند) لازم است این تجهیزات قبل از ورود به شبکه مورد ارزیابی قرار گیرند.

صفحه‌ها