سالن آمفی تئاتر قدیم

شما اینجا هستید

فارسی

بیستمین جلسه هم اندیشی ۵G

موضوع: شبکه‌‌های فوق متراکم: دیدگاه‌‌های فنی و اقتصادی
هدف: بررسی شبکه‌‌های فوق متراکم و دیدگاه‌‌های فنی و اقتصادی پیاده سازی فوق متراکم
حاضرین جلسه: پدرام ملکی، فرامرز رستگار، مجید فردوسیان، نرگس نوری، علی ابوالقاسمی، سوسن موذنی، فروغ خوشبختیان، امیر عبدالهی، علی اصغر دهقانی، مهناز حاجی عابدی، نیلوفر کریمی آذر، سیامک حسین خلج، زاهده افشار، زهرا کوشکی

پردازش سیگنال دیجیتال

ردیف سخنران عنوان فایل تصویری
۱ prof.alfred.hernandez application.to.heart.failure.therapy

اینترنت اشیا و شرکت‌‌های ایرانی

چکیده:

اینترنت اشیاء (Internet of Things: IoT) در سال‌‌های اخیر، از منظر کسب و کار به عنوان فرصتی فوق العاده برای نهاد‌های توانمند از جمله ارائه دهندگان خدمات و کاربردها، ارائه دهندگان پلتفرم، یکپارچه سازها، اپراتور‌های مخابراتی و تامین کنندگان شناخته شده است.

در راستای شفاف سازی فرصت‌‌های مطرح، عمده موضوعاتی که در این نشست ارائه و بررسی می‌گردد عبارت است از:

انجمن انفورماتیک ایران

ردیف نام سخنران فایل تصویری
۱ دکتر کیهانی

شبکه‌‌های توزیع محتوا (CDN)

با گسترش اینترنت و توسعه خدمات مرتبط با آن، ارائه محتوا روز به روز افزایش یافته است. افزایش تولید و عرضه محتوا، همواره نیاز به توسعه پهنای باند و زیرساخت شبکه را افزایش داده است. این نیاز با گسترش روزافزون سرعت ارائه خدمات اینترنت همراه گشته و تأخیر زمانی ارائه خدمات‌ اینترنتی از منبع تا مقصد، افزایش کاربران، نامتقارن بودن تقاضای کاربران و نیاز برخی از خدمات‌ به کیفیت بالا، موجب شده تا ارسال بهینه محتوا و غیرمتمرکز شدن توزیع محتوا مطرح گردد.

وب داده‌ها و وضعیت آن در فضای وب فارسی

وب معنایی (Semantic Web) یا وب داده‌ها (Web of Data) مجموعه ای از استانداردها و الگو‌های موفق برای به اشتراک گذاری داده‌ها و معانی آن‌ها بر روی وب می‌باشد.هدف از وب داده‌ها، آسان سازی دسترسی به داده‌ها و همچنین ایجاد برنامه‌‌های کاربردی نوآورانه دانش محور می‌باشد که با یکپارچه سازی جزایر داده ای مختلف، اطلاعات و سرویس‌‌های جدیدی را برای کاربران فراهم می‌آورند. مدل‌های نمایش داده‌ها در وب معنایی نه تنها به انسان‌ها اجازه بهره برداری موثرتر از داده‌ها را می‌دهد بلکه به ماشین‌ها هم این امکان را می‌دهد که داده‌‌های عظیم روی وب را پردازش کنند.

روند تکاملی فناوری داده‌‌های عظیم و زمینه‌‌های نوین تحقیقاتی آن

این سخنرانی با تعریف و بررسی خصوصیات و سیر رشد داده‌‌های عظیم، انواع داده‌‌های عظیم و نرم افزارهایی که نیاز به پردازش داده‌‌های عظیم دارند شروع می‌شود. سپس به بررسی تکنولوژی‌‌های پردازش و ذخیره داده‌‌های عظیم که برای اجرا در محیط‌‌های محاسبات ابری طراحی شده اند و شرکت‌‌های اراده دهنده آنها می‌پردازیم. در ادامه مراحل مختلف پردازش و ذخیره داده‌‌های عظیم، پیشرفت‌‌های تحقیقاتی و مسایل تحقیقاتی باز در این مراحل را بحث می‌کنیم. همچنین به آمار و نیاز‌های آموزش متبحر در زمینه داده‌‌های عظیم اشاره می‌کنیم.

فرای مسابقه جپردی: مسابقه ایجاد دستیار‌های شخصی ادراک‌گر

این سخنرانی با مرور تاریخچه مسایل بزرگ هوش مصنوعی با نگاه ویژه به  مسئله تست تورینگ، مسائل اصلی پیش روی پیروزی در تست نورینگ و پیشرفت‌‌های حاصله شروع می‌شود. سپس به مرور مسابقه جپردی و روش‌های عمده سیستم IBM Watson می‌پردازیم که باعث پیشرفت‌‌های مهمی در سیستم‌‌های پرسش و پاسخ به زبان طبیعی شده است. در ادامه بر مسئله ساخت دستیار‌های ادراک گر شخصی تمرکز کرده و نیازمندی‌ها و مسائل فنی این موضوع را تشریح می‌کنیم. سپس نتایج چند تحقیق برگزیده و پیشرفت‌‌های صنعتی برای ایجاد دستیار‌های شخصی در زندگی شخصی و محیط کار را که شکل رقابت تکنولوژیکی به خود گرفته معرفی می‌کنیم.