پژوهشگاه ارتباط و فناوری اطلاعات

شما اینجا هستید

فارسی

چالش‌ها و راه‌ کارهای توسعه خدمات فضای مجازی کودک با رویکرد آینده نگاری در شبکه ملی اطلاعات

ضرورت تفکر در خصوص آینده بر کسی پوشیده نیست. اهتمام به تفکر در خصوص آینده، شناخت آینده، این مهم که می‌توان آینده را نگاشت و اینکه آینده یک حادثه یا اتفاق نیست، بلکه فرایندی است که بقول پیتر دراکر «بهترین راه پیش‌بینی آن خلق آن است»، امری است که در دنیای امروز با اقبال فراوان روبه‌روست. از برنامه‌های توسعه‌ی ملی و اسناد چشم‌انداز تا آینده‌نگاری جهانی و پروژه Millennium که افق جهانی علم و فناوری را در دهه‌های پیش رو رصد می‌کند.

پيوست پدافند سايبري شبكه ملي اطلاعات

در این پروژه الزامات و شاخص‌های تحقق و سنجش قابلیت دفاعی سایبری در شبکه ملی اطلاعات در چارچوب تاب‌آوری سایبری بررسی، تدوین و ارائه خواهد شد. لازم به‌ذکر است که این شبکه یکی از زیرساخت‌های حیاتی (زیرساخت فناوری اطلعات و ارتباطات و همچنین زیرساخت ارتباطی فضای سایبری) کشور با وابستگی و تعامل دو طرفه با تمام زیرساخت‌های حیاتی دیگر کشور است و قابلیت دفاعی و تاب‌آوری آن مستقیماً در تاب‌آوری کلیه زیرساخت‌های حیاتی کشور اثرگذار است.

طراحی و پیاده‌سازی سامانه اشتراک‌گذاری و ارائه هشدار امنیتی (ISAS)

سامانه اشتراك گذاري و ارائه هشدار امنيتي (ISAS)، مجموعه­‌اي از سامانه‌هاي نرم‌افزاري، سخت‌افزاري، فرايندها و كارشناسان خبره، جهت یکپارچه‌سازی و هماهنگی میان عناصر عملیاتی درگیر در مديريت امنیت فضای مجازي است.

نگاهی به مهمترین تحولات اقتصادی در برخی كشور‌های جهان

به منظور بررسی روند تحولات اقتصادی کشورها، ابتدا به دلایل به وجود آمدن بحران‌‌های مهم اقتصادی، استراتژی‌‌های مقابله با آنها و سپس به اقدامات دولت‌ها برای رفع این بحران‌ها و همچنین نتایج حاصله از اقدامات پرداخته خواهد شد.

استفاده از پلتفرم‌‌های ارتفاع بالا و وسیله هوایی بدون سرنشین ( UAV) در نسل آینده مخابرات سیار

با توجه به نیاز‌های پیش روی مخابرات سلولی نسل آینده جهت ارایه هر نوع سرویس در زمان بحران، استفاده از پلتفرم ارتفاع پایین ( LAP) و پلتفرم ارتفاع بالا ( HAP) و  وسیله هوایی بدون سرنشین‌ها  ( UAV)به‌عنوان ایستگاه‌ پایه سیار با قابلیت پرواز  متنوع در زمان و مکان وقوع بحران معرفی شده اند. این پلتفرم‌ها می توانند به عنوان سیستم‌‌های مکمل سیستم‌‌های ماهواره ای جهت ارایه یک پوشش وسیع با قابلیت اطمنیان بالا فراهم آورند.

معرفی قابلیت‌‌های آزمایشگاه تایید نمونه دسترسی نوری

با توجه به رشد روز افزون شبکه‌‌های دسترسی نوری و برنامه‌‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای توسعه شبکه ملی اطلاعات حجم زیادی از ادوات دسترسی نوری وارد کشور خواهند شد که لازم است عملکرد و کیفیت آنها مطابق با استاندارد‌های بین‌المللی بررسی و تایید شود. از طرفی با توجه به حمایت از کالای داخلی، شرکتها و پژوهشگران با هدف ساخت تجهیزات دسترسی نوری نیاز به مکانی برای آزمون، صحه گذاری و بررسی استاندارد‌های بین المللی دارند.