پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات

شما اینجا هستید

فارسی

جلسه ۴۰ فروم نسل پيشرو ارتباطات (۵G)

توسعه شبکه مخابراتی نسل پنجم (۵G) با يكپارچه‌سازي و فراهم آوردن امکاناتی از قبیل ارتباطات دستگاه به دستگاه (D2D)، شهرهای هوشمند، ارتباطات بین ماشین‌های متحرک، اینترنت اشیاء (IoT) و ... تحول بزرگی در صنعت و زندگی ما ایجاد می‌کند. یکی از موارد کلیدی در ۵G، امنیت اطلاعات و پایداری ارتباطات است که نیازمندی‌های متفاوتی را می‌طلبد.

الزامات توسعه فناوری های کوانتومی در حوزه فاوا

این سمینار در راستای ارایه ی یافته های پروژه "مطالعه ی ابعاد و الزامات سیاستگذاری فناوری های کاربردپذیر کوانتومی در حوزه ی فاوا" که در گروه سیاستگذاری و آینده پژوهی پژوهشکده ی سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی فاوا جریان دارد، هدف گذاری شده است.

زیر ساخت های اینترنت اشیا و تکنولوژی های ترکیبی

در این سخنرانی اینترنت اشیا از دیدگاه ساختار شبکه ای مورد بررسی قرار می گیرد. در ساختار شبکه ای اینترنت اشیا ما با مفاهیم جدیدی روبرو هستیم که در حال حاضر به عنوان پایه های علم شبکه در دنیا شناخته شده و سرمایه گذاری بسیار زیادی بر روی آنها در حال انجام است. تکنولوژی های ترکیبی زیر، همراه با زیر ساخت اینترنت اشیا مورد بررسی قرار خواهند گرفت.  ۱-     Cloud۲-     Fog۳-     Edge۴-     Blockchain۵-     SDN۶- 5G

معماری زنجیره بلوکی هایپرلجرفابریک و برپایی یک شبکه نمونه

فناوری زنجیره بلوکی که در ابتدا با بیت­کوین معرفی شد، با در کنار هم قراردادن مباحث مختلفی مانند سیستم­های توزیع ­شده در علوم رایانه، شبکه­های همتا به همتا و رمزنگاری بعنوان یک فناوری نوظهور و مهیج قابلیت­ها و کاربردهای جدیدی ایجاد کرده است که در حوزه­ها و صنایع مختلف مورد استقبال واقع شده­اند. شبکه­های زنجیره بلوکی از منظر نحوه تایید اعتبار و ثبت تراکنش­ها به دو دسته مجوزمحور (permissioned) و بدون نیاز به مجوز (permissionless) دسته­بندی می­شوند. در شبکه­های زنجیره بلوکی مجوزمحور تنها گره­های تایید صلاحیت شده در فرایند معتبرسازی تراکنش­ها شرکت دارند.

صفحه‌ها