پژوهشکده فناوری ارتباطات

شما اینجا هستید

فارسی

آزمايشگاه مرجع تاييد نمونه ايستگاه‌ پايه و تجهيزات دسترسي راديويي نسل‌چهارم

آزمايشگاه تاييد نمونه به‌عنوان مرجع مستقل براي توليد نتايج معتبر (صحيح و دقيق)، مي‌تواند مبنايي قابل اعتماد براي تصميم‌گيري‌ها و مقايسه علمي و فني در سطح ملي و بين‌المللي باشد. وجود آزمايشگاه تاييد نمونه در كشور علاوه بر ارتقاي اعتبار كشور در سطح جهاني، ابزاري است براي تعيين دقيق كارآيي سامانه‌هايي كه توليد و خريداري مي‌شوند تا تجهيزاتي كه براي كاركرد در شبكه مخابراتي تهيه مي‌شوند مطابق با استانداردهاي بين المللي و ملي باشند. بر این اساس آزمایشگاه مذکور به عنوان مرجع تایید نمونه تجهیزات نسل چهارم (LTE-A, LTE-FDD, LTE-TDD) تلفن همراه در کشور تاسیس خواهد شد.

آزمايشگاه مرجع تایید نمونه تجهیزات هسته فناوری ‌های نسل جدید موبایل و IMS

با توجه به ضرورت بومی سازی تجهیزات مخابراتی و نیاز کشور به توسعه تجهیزات نسل جدید شبکه های ارتباطی (جهت کنترل و مدیریت تجهیراتی که به شبکه وارد می­گردند) لازم است این تجهیزات قبل از ورود به شبکه مورد ارزیابی قرار گیرند. با توجه به عدم وجود آزمايشگاه مورد نظر در کشور جهت انجام آزمون های این تجهیزات و نیز نظر به این­که این تجهیزات در هسته شبکه مورد استفاده هستند،  لازم است زیر نظر بخش حاکمیتی وزارت، تایید نمونه تجهیزات داخلی یا خارجی صورت پذیرد.

معرفي قابليت ها و تجهيزات :

آزمایشگاه تخصصی ارتباطات ماهواره‌ای

با توجه به استفاده روز افزون از مخابرات ماهواره‌اي هم در حوزه تصوير و صدا و هم در ارسال و دريافت داده، محصولات مربوط به اين فناوري که وارد کشور مي شود رو به گسترش است همچنين تعدادی از شرکت هاي داخلي برحسب نياز کشور اقدام به طراحي و ساخت برخي از اين محصولات کرده اند لذا بديهي است قبل از اينکه اين محصولات مورد استفاده قرار گيرند لازم است عملکرد آنها به دقت تحت آزمون هاي استاندارد قرار گيرد. آزمايشگاه ارتباطات ماهواره بستري برای انجام فعايت‌هاي پژوهشي و تایید نمونه در این حوزه را فراهم مي آورد.

معرفي قابليت ها :

آزمایشگاه شبکه‌‌های مبتنی بر IP

با ورود شبکه های IP به حوزه ارتباطات تلفنی، انتقال صدا و تصویر در سطح گسترده برروی IP صورت می گیرد. این فناوری که با عنوان VOIP نامیده می­شود، به سرعت در حال جای گزینی با فناوری قدیمی شبکه های سوئيچ بسته ای است. این فناوری امکانات و خدمات جدیدی را در اختیار مشترکین قرار می دهد و بدین گونه هزینه نگهداری و توسعه بسیار پایینتری به همراه دارد. با توجه به ضرورت بومی سازی تجهیزات مخابراتی و نیاز کشور به توسعه تجهیزات نسل جدید ارتباطی (جهت کنترل و مدیریت تجهیراتی که به شبکه وارد می­گردند) لازم است این تجهیزات قبل از ورود به شبکه مورد ارزیابی قرار گیرند.

آزمایشگاه تایید نمونه مودم‌‌های ADSL

با توجه به استفاده روز افزون از مودم ADSL2+ و واردات وسيع اين کالا، لازم است قبل از اينکه اين محصول مورد استفاده کاربران قرار گيرد، عملکرد آن تحت آزمون هاي استاندارد قرار گيرد تا در صورت مشاهده مواردي مغاير با استاندارد ، از ورود آنها به کشور جلوگيري شود. ايجاد آزمايشگاه و ارتقاء استانداردهاي آزمون در کشور ، موجب سوق دادن وارد کنندگان به ورود محصولات با کيفيت خواهد شد. همچنين آزمايشگاه آمادگي دارد تا با دانشگاه‌ها و توليد کنندگان کشور جهت توليد اين محصول همکاري نمايد تا اين محصول در داخل کشور توليد و عرضه شود.

آزمايشگاه مرجع تأیید نمونه سيستم‌هاي انتقال نوري

معرفي قابليت ها و تجهيزات :

اين آزمايشگاه با مجهز شدن به کاملترین تجهيزات آزمون سيستم‌های نوری روز دنیا و همچنين۸۰۰ کيلومتر فيبر نوری از نوع SMF و NZDSF بستر لازم برای پیاده‌سازی واقعی شبکه‌های مخابرات نوری تا ۱۰ ايستگاه و انجام انواع آزمو‌ن‌های مورد نیاز و ارزيابی‌های مشخصات، عملکرد، کارآيی، انطباق و سازگاری بين‌سيستمی برای انواع تجهیزات انتقال شامل موارد زیر را دارد:

آزمایشگاه تخصصی و تایید نمونه شبکه و سیستم‌های دسترسی نوری

شبكه دسترسي آخرين بخش شبكه است كه در ارائه خدمات به کاربران نقش اساسی داشته و به طور مستقیم با آنها در تماس است و در آن تجهيزات زيادي از تامين‌كنندگان مختلف با مشخصات متنوع و كيفيت­هاي مختلف، نصب و مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال بخش دسترسي شبكه ملي اطلاعات عمدتاً دسترسي نوري مبتني بر فناوري GPON خواهد بود. در شبكه GPON تجهيزات اصلي شامل OLT، ONU و ONT بوده كه آزمون تاييد نمونه اين سيستم­ها و بكارگيري آنها بصورت شبكه و عملكرد صحيح آنها، از فعاليت­هاي آزمايشگاه تاييد نمونه سيستم و شبكه دسترسي نوري، خواهد بود.

آزمایشگاه تایید نمونه پارامتر‌های الکتریکی سیستم‌های رادیویی تا فرکانس ٦٠ گیگاهرتز

این آزمایشگاه قابلیت انجام آزمون‌های تایید نمونه سامانه‌های رادیویی تا فرکانس ۶۰ گیگاهرتز و تکرارکننده‌های موبایل را دارا است. همچنین اندازه‌گیری پارامترهای S مدارات پسیو مایکرویو تا فرکانس ۴۰ گیگاهرتز  و رسم پترن تشعشعی آنتن‌های  مایکرواستریپ در بازه فرکانسی ۲ تا ۱۰ گیگاهرتز میسر است.

تجهیزات موجود در این آزمایشگاه عبارتند از:

تحليل‌گر طيف
تحليل‌گر شبكه
تحليل‌گر خطا
مولد سيگنال
توان‌سنج

معرفي خدمات و مشتريان :