بستن× ارتباط ۸۴۹۷۷۶۷۲
بستن×

فرم جستجو

طراحی آنتن های ماهواره ای

زمان برگزاری: 07/18/1397 - 08:30 الی 12:00
نوع: کارگاه آموزشی
زبان: فارسی
سازمان ارائه دهنده:
ارائه دهنده: ايمان آريانيان، سلما میرهادی
تلفن تماس:
مکان: سالن شهيد مصطفی زاهد ( سالن آمفي تئاتر قديم)
نشانی تارنما:

طراحي آنتن­ هاي ماهواره اي، با توجه به شرايط محيطي فضايي از پيچيدگي‌هاي خاص خود برخوردار بوده و با آنتن‌هاي زميني تفاوت‌هاي اساسي دارد. تكنولوژيهاي متفاوتي مانند آنتن هاي رفلكتوري با سطح شكل داده شده، آنتن هاي دوگانه با سطح شكل داده شده، آنتن هاي رفلكتوري با تغذيه آرايه اي و آنتن هاي آرايه بازتابي براي تحقق آنتن ماهواره GEO قابل استفاده است كه با توجه به ماموريت و الزامات فني، هر كدام از اين تكنولوژي ها قابل استفاده است. از طرفی امروزه با گسترش تکنولوژی، توجه فزاینده ای بر پرتاپ ماهواره­های کوچک با وزن کمتر از 500 kg شده است به طوری که از سال 2012 تا 2017 حدود 1000 ماهواره کوچک به فضا پرتاپ شده است. از این 1000 ماهواره 700 ماهواره از نوع cubesat و با وزن حدود یک کیلوگرم بوده است.

در اين کارگاه ابتدا راجع به تاريخچه توسعه آنتن هاي فضايي بحث ميشود و مسائل مربوط به طراحي آنتن هاي ماهواره اي توضيح داده ميشود. در ادامه مقدماتی مربوط به دسته بندی ماهواره ها بر اساس وزن و اندازه مطرح شده و در بین آن ها به اهمیت و مزایای ماهواره های کوچک به ویژه cubesat ها میپردازیم. سپس پروژه های جدید انجام شده در غالب پرتاپ ماهواره های کوچک توسط کشورهای مختلف معرفی میشود. همچنین پیشرفتهای اخیر در آنتنهای ماهواره های کوچک با کاربردهای تله متری و تله کامند، سنجش از راه دور ماهواره، جهت یابی و ارسال داده ها با سرعت بالا به تفصیل مورد بررسی قرار میگیرد.

در ادامه طراحی آنتن رفلکتوری با پترن شکل داده شده با شکل دهی به سطح آنتن یا با تغذیه آرایه ای توضیح داده میشود. همچنین راجع به آنتن هاي آرايه بازتابي و کاربرد آن در فضا و نحوه طراحي آن توضيح داده خواهد شد. در انتها نرم افزار طراحی آنتن های رفلکتوری با پترن شکل داده شده تهیه شده در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات معرفی و روند طراحی با آن توضیح داده میشود.

مستنداتی یافت نشد.