بستن× ارتباط ۸۴۹۷۷۶۷۲
بستن×

فرم جستجو

کارگاه ارائه مهمترین دستاوردهای پروژه رگولاتوری کلان داده ها برگزار گردید


کارگاه ارائه مهمترین دستاوردهای پروژه رگولاتوری کلان داده ها برگزار گردید
کارگاه ارائه مهمترین دستاوردهای پروژه رگولاتوری کلان داده ها امروز سه شنبه 6 آذرماه توسط پژوهشکده فناوری اطلاعات در سالن فردوسی پژوهشگاه، برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، برای توسعه خدمات کلان داده‌ها در سطح ملی نیاز به تعیین و تعریف قانونی بازیگران اصلی، حدود و دامنه وظایف آنها و نحوه نظارت بر فعالیتشان بوده و لذا، شناخت و تعیین ضوابط و مقررات لازم، در قالب لایحه‌های قانونگذاری، مصوبه­ های فنی و حقوقی از ضرورتهای ملی می­ باشد. در همین راستا، پروژه‌ پژوهشی با عنوان "بررسی پیش نیازها و تبیین ویژگی­ها و چارچوب­های فنی و زیرساختی و الزامات حقوقی، مقرراتی و قانونی امکان بهره‌گیری و ارایه خدمات کلان داده‌ها" در پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه به کارفرمایی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در حال اجرا است که هدف از اجرای آن، تعیین نحوه فعالیت فراهم­ آورندگان خدمات و پیشنهاد راهکارها و ضوابط مورد نیاز جهت ارائه خدمات و نحوه نظارت بر آنها است.

بنابر این گزارش در ابتدای کارگاه توضیحاتی در خصوص پروژه رگولاتوری کلان داده‌ها و ابعاد آن ارائه و در ادامه جلسه اهم دستاوردهای حقوقی، کسب‌وکاری و فنی مطرح گردید.

سرفصل مطالب اصلی ارائه شده در جلسه شامل شناخت و ارائه مفاهیم علمی و فنی کلان‌داده‌ها،مقدمه و کلیات رگولاتوری کلان داده‌ها، شناخت و ارائه ابعاد و مدل‌های مختلف فناوری کلان‌داده‌ها، بازار جهانی کلان داده‌ها، استانداردهای جهانی موجود "کلان‌داده‌ها" و تجزیه‌وتحلیل آنها، رویکرد نظام‌های حقوقی در خصوص رگولاتوری کلان داده‌ها، نظام‌های حقوقی ایران در مواجهه با فناوری کلان داده‌ها، ارائه ساختار و مدل جهت تنظیم مقررات داده‌ها و کلان داده‌ها در کشور می باشد. در انتهای جلسه سؤالات حاضرین مورد بحث و بررسی قرار گرفت.