پژوهش لازمه سیاستگذاری، هدفگذاری و برنامه ریزی است

شما اینجا هستید

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات لازمه سیاستگذاری، هدفگذاری و برنامه ریزی برای ایجاد تحول در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را پژوهش دانست و گفت: امروز بخشی از پروژه‌هایی که طی یک یا دو سال گذشته در پژوهشگاه به انجام رسیده، رونمایی شد و آزمایشگاه‌‌های مرجعی که در کشور مورد نیاز است و بخش‌‌های مختلفی به آن وابسته هستند، آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و‌فناوری اطلاعات، محمد‌جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست خبری پژوهشگاه ارتباطات و‌فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه لازم است تحول درحال وقوع در حوزه فناوری اطلاعات شناخته شده و با اهداف و سیاست‌‌های هر کشوری که می خواهد آنرا اجراکند، انطباق پیدا کند تا هدف گذاری شود و برای حرکت برنامه ریزی صورت گیرد، گفت: لازمه همه آنها پژوهش است که ابتدا باید آینده پژوهی انجام شود از این بابت که بدانیم چه اتفاقی می خواهد رخ دهد، سپس انجام پژوهشی است تا آنچه در کشور در حال رخ دادن است را بدانیم و بعد تطبیق اسناد برای توانمندی‌هاست.

وی ساختار مدیریتی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات را برای تطبیق با تحولات در حال وقوع این حوزه لازم دانست و افزود: این تحول در ساختار پژوهشگاه باید انجام شود تا مدیریت دانش تحول را بتواند پرچمداری کند.
آذری جهرمی با اشاره به رونمایی پروژه‌‌های پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در جریان بازدید خود اظهار کرد: امروز بخشی از پروژه‌هایی که طی یک یا دو سال گذشته در این پژوهشگاه به انجام رسیده رونمایی شد و ضمن ارایه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در حوزه ماهواره‌ها، آزمایشگاه‌‌های مرجعی که در کشور مورد نیاز است و بخش‌‌های مختلفی به آن وابسته هستند، آغاز به کار کرد.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اقداماتی که در حوزه ماهواره‌ها در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شده، اظهار کرد: در حوزه ماهواره‌ها با وجود اینکه از نظر اقتصادی نمونه‌‌های خارجی ارزان تر هستند اما چون به نقطه خود اتکایی رسیدیم اقدامات انجام شده مهم و ارزشمند است.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT در کشور نیز با اشاره به فعالیت‌‌های صورت گرفته برای ایجاد موتورجستجوی بومی تصریح کرد: به دلیل وجود تحریم‌‌های تکنولوژیکی در این حوزه گاهی پرداخت بیش از بخش بین الملل برایمان مقرون به صرفه است چون پایه‌‌های تکنولوژیکی به شمار می رود و صرفا نمی توان به آن از حوزه اقتصادی نگریست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از وجود سندی در حوزه جویشگر بومی در کشور یاد کرد و گفت: در این سند مراحل و زیرسیستم‌‌های آن مشخص شده است و جزو پروژه‌هایی است که بیشترین سطح اطلاع رسانی از طریق سایت دیدرس صورت گرفته است.

آذری جهرمی با بیان اینکه جویشگر بومی پارسی جو از نظر دقت عمل بهتر از موتورجستجوی بینگ و یاندکس است، اظهار کرد: به لحاظ توسعه زیرساخت‌‌های فنی در حوزه جویشگر‌های بومی توسعه رخ داده است اما علیرغم همه تلاش‌ها، اقبال لازم در بازار رخ نداده که دلیل آن تکنولوژیک نیست.

وی از ساخت موتورجستجو‌های خاص منظور در قالب موتورجستجوی بومی خبر داد و افزود: یکی از اقدامات، پیش فرض قرار دادن موتورجستجوی بومی در طرح اینترنت کودک است که باعث می شود استفاده از این موتورجستجو منجربه توسعه آن شود که باید به تدریج مراحل تجاری سازی آن را نیز آغاز کنیم.

دیدگاه‌های اخیر