تسریع در توسعه بازار كلان داده كشور نیازمند دیدگاه اكوسیستمی و رویكرد فعال كلیه بخشهای حاكمیتی است

شما اینجا هستید

در راستای اجرای پروژه‌‌های « تدوین نقشه راه كلان داده‌ها» به كارفرمایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و « رگولاتوری كلان داده‌ها» به كارفرمایی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، مستندی تحت عنوان « گزارش تحلیلی نخستین پیمایش كلان داده‌ها در ایران» تدوین گردید.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، دكتر محمد خوانساری با اعلام این خبر افزود: برای نخستین بار پیمایش كلان داده‌ها با هدف شناسایی وضعیت موجود در زیست بوم كلان داده‌ها و چالش‌های توسعه آن در كشور به منظور برنامه ریزی برای تعیین راهبرد‌های صحیح و توانمندساز در راستای ایجاد و ارتقای زیست بوم كلان داده‌ها و تدوین چارچوب رگولاتوری و نظارت بر ارائه سرویس‌های مربوط به این فناوری در كشور، انجام شد.

وی گفت: این پیمایش در سه مرحله ، طی اجرای نمایشگاه الكامپ ۹۶ (۳۰ تیر تا ۲ مرداد)، نمایشگاه تلكام ۹۶ (۲۴ مهر تا ۲۷ مهر) و نیز به صورت برخط در سایت طرح كلان داده‌ها به نشانی«bigdata.itrc.ac.ir» در شهریور ماه ۹۶ انجام گردیده است.

وی اضافه كرد: در این پیمایش در مجموع به ۱۰۵۰ شركت مراجعه شده و از میان آنها اطلاعات و پرسشنامه‌‌های ۱۰۲ شركت مورد تحلیل نهایی قرارگرفته است.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به یكی از نتایج این پیمایش اشاره كرد و افزود: رشد اقتصادی كلان داده نیازمند آزادسازی داده‌‌های دولتی و وجود سیاستها و ساختار‌های حكمرانی داده می‌باشد.

وی در ادامه مشاهدات پیمایش مذكور گفت: علی رغم تلاش‌های زیرساختی وزارت ارتباطات، بازار حوزه كلان داده نیازمند حمایت‌های قانونی و انجام تكالیف سایر دستگاه‌های وزارتخانه‌ها و نهاد مربوط برای فعال سازی است كه از جمله آن می توان به مواردی از قبیل نظام ارزش گذاری داده‌ها و بازار داده‌ها، حمایت از داده‌‌های شخصی كاربران و رعایت حریم خصوصی و مالكیت داده، حمایت قانونی از حریم داده‌‌های باز، حمایت از راه اندازی مراكز نوآوری و شتاب دهی تخصصی و سرمایه گذاری مخاطره پذیر، تربیت نیروی متخصص مورد نیاز كشور در این حوزه و بومی سازی و توسعه سكو‌های پردازشی كلان داده اشاره كرد.

دكتر خوانساری در پایان از مهمترین چالش‌های حقوقی و قانونی ذکر شده توسط شرکتها در این پیمایش را ناتوانی نظام حقوق اقتصادی ایران در شناسایی داده‌ها به عنوان سرمایه و موضوع کسب و کار، نبود الزام قانونی جهت تسهیل  بهره برداری منصفانه از داده‌ها به منظور ارائه خدمات و رفاه عمومی، عدم تناسب حمایت‌‌های قانونی از حریم داده‌‌های باز به منظور تعیین حق دسترسی  و بهره برداری از آن‌ها و عدم تناسب حق مالکیت داده‌ها  با بهره برداری مجاز از آن‌ها، نام برد.

 

گفتنی است اطلاعات تكمیلی در سایت كلان داده‌ها به آدرس http://bigdata.itrc.ac.ir قابل دسترس است.

فایل‌های گزارش تحلیلی در ذیل قابل دریافت می‌باشد.

گزارش خلاصه از نخستین پیمایش کلان‌داده‌ها در ایران

کتاب گزارش تحلیلی نخستین پیمایش کلان داده‌ها در ایران

دیدگاه‌های اخیر